Japon Yapıştırıcısı Nasıl Çıkarılır?

0

Japon yapıştırıcısı günümüzde pek çok malzemenin yapıştırılması amacı ile kullanılan yaygın tutkallardan bir tanesidir. Bir kez yapıştığında çok zor ayrılan japon yapıştırıcısının yanlışlıkla halı, kumaş ya da cilt üzerine dökülmesi durumunda ise kişileri oldukça güç anlar beklemektedir. Nereye dökülürse dökülsün temizlemesi adeta bir işkence haline gelebilen japon yapıştırıcısı için son yıllarda bazı temizleme teknikleri geliştirilmiştir ve bu tekniklerin doğru şekillerde ve doğru zamanda uygulanması halinde büyük bir kâbus olan japon yapıştırıcısı probleminin kolaylıkla giderilebilmesi mümkün olmaktadır.

Giysilere ya da Halılara Bulaşan Japon Yapıştırıcısı Nasıl Temizlenebilmektedir?

Giysilere ya da halı yüzeyine dökülen ve burada kuruyarak çıkmayan japon yapıştırıcısının temizliği için beyaz ve desensiz bir kâğıt havlu ya da temiz bir bez gerekli olan ilk malzemelerdendir. Alınan bez aseton ya da aseton esansı içeren bir oje çıkarıcı ile iyice ıslatılmalıdır. Daha sonra ıslatılan bez ya da havlu japon yapıştırıcısı bulaşmış olan kumaşın ufak bir kısmında denenerek kumaşa zarar verip vermediği ya da kumaşta renk atımına neden olup olmadığı kontrol edilmelidir.

İlgili: Ev yapımı doğal yapıştırıcı temizleyicisi

Eğer kumaşa herhangi bir zarar vermediği görülüyorsa da doğrudan japon yapıştırıcısı lekesinin olduğu bölgenin üzerine uygulanmalıdır. Aseton japon yapıştırıcısı olan bölgeye ovularak değil bastırarak kullanılmalıdır. Sonrasında ise kâğıt havlu ortalama 2 dakika kadar japon yapıştırıcısının olduğu bölgenin üzerine konularak bekletilmelidir. Bir süre sonra yumuşamaya başlayan japon yapıştırıcısı plastik bir kart ya da bir bıçak ile yavaşça kazınmalıdır. Japon yapıştırıcısı kumaşın ya da halının her iki tarafına da geçmiş ise arkalı önlü olacak şekilde aynı uygulama birkaç defa daha tekrarlanmalıdır ve kumaşın iyice temizlendiğinden emin olunmalıdır.

Kumaş ve Halıdaki Daha Zorlu Japon Yapıştırıcısı Nasıl Temizlenebilmektedir?

Aseton yöntemi ile japon yapıştırıcısının çıkarılamadığı durumlar, japon yapıştırıcısının iyice kumaşa ya da halıya işlediği durumlar olarak tanımlanabilmektedir. Böyle bir anda ek olarak farklı temizleme yöntemlerine ihtiyaç duyulabilmektedir. Ancak bu yöntemler çoğu zaman japon yapıştırıcısı dökülmüş olan kumaşa ya da halıya ciddi anlamda zarar verebileceği için oldukça dikkatli davranılmalı ve kumaşın veya halının zarar görebilme ihtimali her daim göz önünde bulundurulmalıdır.

Zorlu japon yapıştırıcısı lekeleri için aseton barındıran bir oje çıkarıcı ile ıslatılan bez ya da kâğıt havlu, japon yapıştırıcısının bulunduğu noktanın üzerine bastırılmalı ve sertçe silinmelidir. Sonrasında yapıştırıcı pul pul olup dökülünceye kadar yine sert kıllı bir diş fırçası yardımı ile iyice ovulmalıdır. Bu işlem kumaş ya da halı üzerindeki tüm japon yapıştırıcısı dökülene kadar birkaç kere daha tekrar edilmelidir.

İlgili: Mısır nişastasından yapıştırıcı nasıl yapılır?

Fırça Uygulamasından Sonra Japon Yapıştırıcısı Kalırsa Ne Yapılmalıdır?

Tüm çabalardan sonra halen kumaş veya halı üzerinde japon yapıştırıcısı kalıyorsa lekeli bölge üzerine ince bir zımpara yardımı ile zımparalama işlemi yapılmalıdır. Ancak bu işlem konusunda çok titiz davranılmalıdır çünkü aksi takdirde kumaşın ya da halının yırtılmasına sebebiyet verilebilmektedir.

Zımparalama Yöntemine Alternatif Japon Yapıştırıcısı Çıkarma Teknikleri Var mıdır?

Zımparalama işlemi yapmak ve kumaşı ya da halıyı yıpratmak istemeyenler direkt olarak japon yapıştırıcısının olduğu lekeli alanın üstüne herhangi bir markanın sıvı çamaşır deterjanını birkaç damla kadar damlatmalı ve sonrasında parmakları ile yapıştırıcının üzerini iyice ovmalıdır. Ovma işleminden sonra kumaş ya da halıda kalan lekeli bölge bol su ile durulanmalıdır. Lekeli bölge kendi halinde kurumaya bırakıldıktan sonra en son aşamada japon yapıştırıcısının kalıp kalmadığı kontrol edilmelidir.

İlgili: Yapıştırıcı izi nasıl çıkarılır?

Japon Yapıştırıcısı Ele Bulaşırsa Nasıl Temizlenebilmektedir?

Halı, kumaş ya da mobilyalara değil de ellere yapışan güçlü japon yapıştırıcıları için de temizleme yöntemleri bulunmaktadır. Bunun için yine bir pamuğa damlatılacak olan aseton vücudun japon yapıştırıcısı bulaşmış olan bölgelerinin üzerine çok fazla bastırılmadan ovulmakta ve böylelikle japon yapıştırıcısının cilt üzerinden dökülmesi sağlanmaktadır. Ancak vücudun hassas bölgelerine yapışan japon yapıştırıcılarında daha farklı teknikler uygulanması gerekmektedir.

Vücudun Hassas Bölgelerinde Aseton Kullanılması Neden Sakıncalıdır?

Aseton yeri geldiğinde tehlikeli ve yanıcı bir madde olduğu için vücudun hassas bölgelerine japon yapıştırıcısının döküldüğü durumlarda cilde zarar verebilme olasılığı yüzünden kullanılmaması gerekmektedir. Bu bölgelere örnek olarak dudak ve gözler verilebilmektedir. Böyle zamanlarda panik olunmaması ve dikkatli bir şekilde önerilen japon yapıştırıcısı temizleme yöntemlerine başvurulması gerekmektedir. Doğru zamanda doğru müdahale ile en hassas bölgelerdeki japon yapıştırıcısı lekeleri bile kolaylıkla giderilebilmektedir.

İlgili: Yapıştırıcı halı ve giysilerden nasıl çıkarılır?

Japon Yapıştırıcısı Vücudun Hassas Bölgelerinden Nasıl Temizlenebilmektedir?

Hassas bölgelerden japon yapıştırıcısı temizliği için öncelikle yapıştırıcının döküldüğü bölge ılık su ve bir sabun yardımı ile iyice ovularak ıslatılmalıdır. Aynı işlem sabunlu su içerisine lekeli bölgenin daldırılması ve su içerisinde bekletilmesi ile de mümkün olmaktadır. Daha sonra deriden japon yapıştırıcısının yavaşça ayrılması için çaba gösterilmelidir. Bu aşamada çok sert olmayan bir spatula ya da çay kaşığının sap kısmı oldukça işe yarayabilmektedir.  Bu işleme deri üzerinden japon yapıştırıcısı çıkarılana kadar devam edilebilmektedir. Bu işlemden sonra deride hala japon yapıştırıcısı kaldı ise deri daha fazla yıpratılmadan ve zarar görmeden bir cilt uzmanı ile görüşülmesi gerekmektedir.

 

 


Paylaş.

About Author

Comments are closed.