Karıncalar İçin Doğal İlaçlama Yöntemleri

0

Türkiye’deki birçok evde bereket için yazılmış karınca duası vardır. Karınca kültürümüzde bereket simgesi olarak tasvir edilir. Ancak karınca yuvasına ev sahipliği yapan bir evde bu durum kâbusa dönüşebilmektedir.

Her Köşeden Çıkan Karıncalar

Çalışkanlıkları itibari ile bereketin simgesi olan karıncalar koloniler halinde yaşarlar. Yaz aylarında toprak altındaki yuvalarından dışarı çıkıp yiyecek depolamak için can hıraç çalışırlar. Bütün bir yaz, havalar tamamen soğuyana dek yiyecek toplayıp yuvalarında depolarlar. Doğal güçlü böcek kovucu nasıl yapılır?

Karıncaların bu hareketliliği toprakların havalanmasını sağlarken ölmüş hayvanların ve yemek artıklarının da doğada yok olmasını hızlandırırlar.

Şehirlerin büyümesi ile yaşam alanlarını işgal ettiğimiz karıncalar da özellikle yaz başlangıcında evlerimizi istilaya uğratabilmektedirler. Ev sahipleri de bu duruma karıncaları öldürmeden bir çözüm bulmak isterler.

Öldürmeden Uzaklaştırmanın Yolları

Bereket simgesi oldukları için kimse karıncaları incitmek istemez. Zaten canlı hiçbir varlığın hayatına son vermek insanoğluna düşmez. Evdeki hamam böceklerinden nasıl kurtulunur?

Yaz aylarında evlerimizde koloniler halinde misafir olan karıncaları öldürmeden uzaklaştırmanın birkaç yolu vardır. Bu yöntemler birçok ev hanımı tarafından denenmiş ve olumlu sonuçlar alınarak karıncalar evlerden uzaklaştırılabilmiştir.

Karıncaları öldürmeden uzaklaştırabilen en iyi ilaçlama yöntemleri arasında;

  • Karınca yuvalarının ağzının etrafına bebek pudrası dökmek
  • Karıncaların geçtikleri yollara limon kabuğu rendelemek
  • Bir sprey şişesine sirkeli su hazırlamak ve yuvaya yakın yerlere sıkmak
  • Acı kırmızıbiber tanelerini yuva yakınlarına ve ağzına serpiştirmek
  • Karıncanın geldiği ortamı izleyip onlara yakın su ve besin maddelerini ortadan kaldırmak
  • Kahve telvesini yuva etrafına ve karıncaların yürüdüğü güzergâha dökmek

Yer almaktadır. Bu yöntemler birçok ev hanımı tarafından denenmiş ve olumlu sonuçlar alınmıştır. Unun böceklenmesine nasıl engel olunur?

Karıncaların Hiç Gelmemesi İçin

Karıncaların evlerinize hiç uğramamasını istiyorsanız yaz başlangıcında karıncaların çıkabileceği döşeme açıklıklarınıza ve pencere kenarlarınıza bir miktar bebek pudrası dökmelisiniz. Bu kokudan ve bebek pudrasının yapısından hoşlanmayan karıncalar evlerinizi ziyaret etmeyeceklerdir. Tüm önlemlere rağmen bir noktadan çıkış buluyorlar ise mutlaka açıkta yemek bulunduruyorsunuz demektir. Karıncalar güçlü duyargaları sayesinde yemeklerin kokusunu toprağın metrelerce altından bile alabilmektedirler. Bu sebeple ortada ağzı açık yemek ve su bulundurmamanızda fayda olacaktır. Yatak böceklerinden doğal yöntemlerle kurtulun


Share.

About Author

Comments are closed.