Kaşık – Çatal Temizliği Nasıl Yapılır?

0

Kaşık – çatal takımları, mutfakta sürekli kullanılan ve uzun ömürlü mutfak aletlerindendir. Gün içerisinde defalarca kullanılan kaşık çatalların temizliğine özen gösterilmelidir. Üzerinde deterjan, yiyecek kalıntısı kalmaması önemlidir. Kadınlar bunun dışında, kaşık çatal kaşıklarının ilk günkü parlaklığında kalmalarını isterler. Özel bakım yaparak bu mümkündür. Makinede yıkanan kaşık çatalların üzerinde su kalıntıları kalmaktadır. Bu kaşık çatal takımlarınızın kirli gibi görünmesine yol açar. Bunun için makineden direk yerine kaldırmak yerine, çizmeyecek yumuşak yapılı bir kurulama bezi kullanarak su lekelerini önleyebilirsiniz.

Kaşık Çatal Takımları Nasıl Parlatılır?

Defalarca kullanılan kaşık ve çatallar bir süre sonra parlaklığını yitirerek, matlaşmaya başlarlar. Bunu belirli aralıklarda bakım yaparak önleyebilirsiniz. Eğer çatal, kaşıklarınız karardıysa bir miktar suyun içerisine çamaşır deterjanı eklenmiş suyun içerisine çatal kaşıklarınızı koyarak kaynatın. Kaşık çatallarınızı bol su ile durulayın. Yumuşak bir mutfak havlusuyla kuruladığınızda takımınız ilk günkü parlaklığına geri dönmüş olacaktır. Sirke, mutfak temizliğinde sık kullanılmaktadır. Suyun içerisine sirke ekleyerek bu suda kaşık çatallarınızı birkaç saat bekletin. Ardından bol su ile durulayıp, kurulayın. Eğer bu kadar vaktiniz yoksa kaşık – çatal takımlarının her zaman parlak olmasını istiyorsanız bulaşık makinesiyle de bunu yapabilirsiniz. Makinede kullandığınız parlatıcı deterjanlar yeterli olmamaktadır. Birkaç haftada bir kez bulaşık makinesinin deterjan gözüne birkaç damla çamaşır suyu ekleyerek, çatal – kaşıklarınızı parlamasını sağlayabilirsiniz.

Kaşık ve Çatalların Üzerindeki Lekeler Nasıl Çıkarılır?

Bazen kaşık ve çatalların üzerinde inatçı lekeler oluşmaktadır. Yemek lekelerinin kalmaması için öncelikle kullanımdan sonra yemek artıklarının kurumaması için akıtmalısınız. Makineyi hemen çalıştırmayacaksanız, akıtmanız önemlidir. Yine de çıkmayan lekeler oluştuysa, sirke ve karbonatla temizleyebilirsiniz. Karbonat ve sirke karışımı etkileşerek lekenin üzerinde köpürür, böylece lekeleri çıkaracaktır. Sirke, karbonatı uyguladıktan sonra ovalayın, bol su ile durulayın. Limon kabuğu da parlatma ve temizleme işlemlerinde etkili bir yöntemdir. Limon kabuğu ile ovaladıktan sonra bekletmeden bol su ile durulayıp kurulayın. Ayrıca marketlerde metal çatal – kaşıkları parlatmaya yönelik deterjanlar bulunmaktadır. Bu profesyonel temizleyici kullanarak da metal çatal – kaşıklarınızı parlatabilirsiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.