Kastil Sabunu Kullanırken Yapılmaması Gereken Hatalar

0

Kastil sabununu, doğal ev temizliğinden kişisel bakıma kadar pek çok yerde kullanmak güvenli olabilir. Ancak, unutmayın ki, doğal olması demek her şeyde etkili ya da güvenli demek değildir.

Kastil sabunu kullanırken dikkat etmeniz gereken noktalar: Kastil sabunu kullanabileceğiniz 12 yer

Sirke veya limon gibi asitlerle doğrudan karıştırmayın
Sirke gibi asitler ile kastil sabunu gibi bazlar, kendi başlarına güçlü temizlik araçlarıyken, birleştirildiklerinde kötü sonuçlar doğurabilirler. Örneğin, kastil sabunu ve sirke ya da limon karışımını ile tezgahlarınızı temizlemek isterseniz, tam tersi bir performans sergileyerek, tezgâhınızda giderilemeyecek lekeler bırakabilir.

Sert yüzeyleri temizlemeyin
Kastil sabunu güvenilir ve kapsamlı bir temizleyicidir, fakat parlak veya sert yüzeyler üzerinde, iz bırakabilir. İzleri yok etmek için her litre suya 1 bardak sirke ekleyerek sorunu çözebilirsiniz.

Sert su ile kullanmayın
Sert su ile kastil sabunu ile temizlik, geriye sabun artıkları kalmasına neden olabilir. Kastil sıvı sabun nasıl yapılır?

Saçlarınızı sertleştirebilir
Kastil sabununu saçınız için kullanıyorsanız, saçınızı keçe gibi sert yapabilir. İpeksi, yumuşak saçlar için en iyi çözüm, sabundan sonra saçlarınıza elma sirkesi veya limon suyu gibi asidik bir durulama yapmaktır.

Boyalı saçlarda kullanmayın
Kastil sabunu, kimyasallardan arındırılmış olsa bile boyalı saçlara zarar verebilir. Boyalı saçlarınızı korumak için, boyalı saçlara uygun şampuanları kullanın.

Bitkilerde fazla kullanmayın
Kastil sabunu, böceklerden korumak için bitkilerde de kullanılabilir ancak aşırıya kaçmamak şartıyla. Bitkinin doğal koruyucu yüzeyini kaldırabileceğinden, doğrudan bitkilerin üzerine çok fazla sabun püskürtmek onları patojenlere karşı daha duyarlı hale getirebilir, hatta yakabilir. O nedenle ev yapımı böcek kovucu yaparken kastil sabununu çok fazla kullanmamaya özen gösterin ve doğrudan bitkiye püskürtmeyin. 2 dakikada doğal çamaşır deterjanı yapın


Paylaş.

About Author

Comments are closed.