Kastil Sabununu Kullanabileceğiniz 12 Yer

0

Kastil sabunu doğal yaşam için değerli bir üründür. Çok yönlüdür ve ticari olarak hazırlanmış kimyasal madde içeren temizlik ürünlerinin hepsinin değilse de bir çoğunun yerini alabilir.

Kastil sabunu, zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı, hint yağı veya yaygın olarak kullanılan diğer bitkisel yağların bir karışımıdır. Kastil sabunu, kalıp sert sabun veya sıvı sabun olarak kullanılabilir. Kastil sabunu ile saç ve vücut şampuanı, el sabunu yapabilir, ev temizliğinde hatta bitkilerinizi böceklerden korumak için kullanabilirsiniz. İşte kastil sabununu kullanabileceğiniz yerler…

Ev yapımı doğal şampuan

Evinizde olan malzemelerle basit bir ev yapımı şampuan yapabilir, saçlarınızı kimyasal ürünlerden koruyabilirsiniz. Kastil sabun, kafa derisine zarar vermeden kiri yumuşatır ve yağlar saçları besler, kırılmayı ve saç dökülmesini önlemeye yardımcı olur.

Kastil sabunu ile doğal şampuan tarifi

Kastil sabunuyla doğal vücut şampuanı tarifi

Ev yapımı doğal vücut şampuanı

Kastil sabununun temizleme gücünü, balın yatıştırıcı ve antibakteriyel özellikleriyle birleştirerek cildinizin seveceği vücut yıkaması yapabilirsiniz.

Ev yapımı bebek şampuanı

Bebeğinizin cildi hassastır ve kimyasal ürünler kullanmamanız bebeğinizin sağlığı ve cildi için önemlidir.Bunun için evinizde hem ucuza hem de kimyasal kullanmadan bebeğiniz için şampuan hazırlayabilirsiniz.

Tıraş köpüğü

Geleneksel tıraş kremleri birçok toksik madde ile doludur. Tıraş köpüğünüzü evde kendiniz yaparak kullanabilirsiniz.

Kastil sabunu ile tıraş köpüğü tarifi

Kastil sabunu ile doğal bebek şampuanı tarifi

Köpük el sabunu

Doğal köpük el sabununu evinizde kendiniz yaparak hem tasarruf edebilir hem de kimyasal maddelerden korunabilirsiniz. Evde köpük el sabunu yapmak çok da kolaydır.

Doğal ev yapımı dezenfektan mendil

Evinizin birçok yerinde kullanabileceğiniz, dezenfektan mendilleri hazırlayabilirsiniz. Kullanımları çok kolay ve rahattır. İhtiyacınız olduğunda kutudan bir tane alabilir, kullanabilir ve yıkayıp yeniden kutunun içine geri koyabilir, sonra tekrar kullanabilirsiniz.

Köpüklü yüz yıkama sabunu

Yüz temizliği için hazırlayacağınız sabun, yüzünüzü temizlerken, nemlendirir ayrıca sabunun içeriğindeki yağlar sivilce gibi sorunların giderilmesine de yardımcı olur.

Kastil sabunu ile yüz yıkama sabunu tarifi

Kastil sabunu ile köpük el sabunu tarifi

Doğal ev yapımı çok amaçlı temizleyici

Kastil sabunu ile hazırlanabilecek temizleyicileri evinizin her yerinde kullanabilirsiniz. Çöp kutusundaki inatçı lekeleri temizlemek ya da banyo temizliği için yararlanabilirsiniz.

Yer temizliği

Zemini paspaslamak için 2 yemek kaşığı sıvı kastil sabunu ile 1 litre sıcak suyu bir kovada karıştırın. Sonra yerleri temizlemek için kullanın.

Pencere temizliği

Evinizdeki pencere çerçevelerinde biriken kirleri temizlemek için de kastil sabunu kullanabilirsiniz. Su ile kastil sabununu karıştırın ve çerçevelerinizi temizleyin.

Kastil sabunu ile doğal dezenfektan mendil tarifi

Kastil sabunu ile klozet temizleyicisi tarifi

Doğal köpek şampuanı

Köpeğinizin tüylerini tamamen ıslatın. Elinize bir miktar sıvı kastil sabunu alın ve köpeğinizin tüylerini köpürterek yıkayın. Sonra durulayın.

Bitkileri böceklerden koruyun

Bir litre suya 1 yemek kaşığı kastil sabunu ekleyin ve karıştırın. Bitkilerdeki böceklerin bulunduğu yerlere ya da bitkinin kök kısmına karışımı püskürtün.


Share.

About Author

Comments are closed.