Kavanoz Kapağını Kolayca Açmanın Yolları

0

Konserve besinler mutfakların vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Ancak zamanında sıkı sıkıya kapatılan kavanoz kapaklarını açmak ise bayanlar için oldukça zor hale gelmektedir. Yemek hazırlarken mutfaktaki işlerin büyük ölçüde aksamasına neden olan sıkışmış kavanoz kapaklarını birkaç ip ucu ile rahatlıkla açmak mümkündür. Genellikle bayanlar bıçak ya da çatal gibi gereçlerle kapağı açmaya çalışsa da tehlikeli olan bu tür yöntemler yerine, püf noktası sayılabilecek yöntemleri tercih etmek, risksiz bir şekilde kavanoz kapağını açmayı sağlayacaktır. Konserve Kavanozlarını Dezenfekte Etme Yöntemleri

En Kolay Kavanoz Kapağı Nasıl Açılır?

Basınçtan dolayı sıkışan ve açılması güç olan kavanoz kapağı için en ideal yöntem kavanoz kapağının hafif ateşte ısıtılması ya da sıcak su dolu kabın için kavanozun ters olarak bırakılmasıdır. Basıncın azalmasına yarayan bu yöntem sayesinde kavanoz kapakları rahatlıkla açılabilir.

Kavanoz kapağı açmak için en çok tercih edilen diğer yöntemlerden biri ise, havlu ya da bez yardımıyla kapağı açmaya çalışmaktır. Büyük ölçüde güç gerektiren bu yöntemde başarılı olma şansı oldukça yüksektir diyebiliriz. Turşu Kavanozundan Koku Nasıl Çıkarılır?

Kavanoz Kapağı Açarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Mutfaktaki küçük kazaların büyük bölümünün kavanoz kapaklarını açarken gerçekleştiğini kabul etmek gerekir. Bu duruma çare arayışı içinde olanlar pek çok basit kavanoz açma yöntemi ile karşılaşsa da pratik olunması gereken anlarda genellikle en tehlikeli yöntemler tercih edilmektedir. Özellikle bıçak yardımıyla kavanozun havasını almaya çalışmak elin kesilmesine neden olabilir. Bunun yerine tahta kaşıkla kavanozun altına vurmak işe yarayacaktır.

Kavanoz kapağının açılmasını kolaylaştırmak için kapağın neden sıkıştığını gözden geçirmek gerekir. Basıncın yanı sıra, daha önce hiç açılmamış hazır kavanozlara vida gibi fazlalıkların sıkışmış olacağı gözden geçirilmelidir. Böyle özellikte olan kavanozları kontrollü açmaya özen gösterilmelidir. Ağzı Dar Kavanozlar Nasıl Temizlenir?

Güç gerektiren bir iş olması nedeniyle kavanoz açtırmak için genellikle evdeki erkekler tercih edilse de verilen yöntemler uygulandığında kavanozların ekstra güce gerek kalmadan açıldığı görülecektir. Sıcak su ile basıncın genleşerek dağılmasına olanak sağlamak bayanların deneyebileceği en basit ve ideal kavanoz açma yöntemlerinden biridir. Bu yöntemlerle turşu, salça ve mısır kavanozlarını açmak kolay ve daha keyifli olacaktır.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.