Kileri Düzenli Tutmak İçin 5 İpucu

0

Eski evlerin vazgeçilmeziyken şimdilerde lüks olarak kabul edilen kilerler, kurtarıcı bir depolama alanıdır. Kilerde neleri saklayabileceğiniz tamamen size kalmış bir şey. Konserveler, pişirme aletleri, yemek kitapları, makarnalar, bakliyat, reçel, baharatlar… Ancak kilerler fonksiyonel olmalıdır, iyi organize edilmelidir.

Eğer en zor olanı yapıp, kileri düzenlemeyi başardıysanız, önemli olan o düzeni devam ettirebilmektir.

İşte kileri düzgün ve düzenli tutmak için birkaç ipucu.

1. Etiketleme yapın
Siz kilerin düzenini, neyi nereye koyduğunuzu biliyor olabilirsiniz ancak, evin diğer fertleri bilmiyor olabilirler ya da sizinle aynı özeni göstermeyebilirler. O nedenle, kavanozları, paketleri veya rafları etiketleyin. Aranılan ne ise kolaylıkla bulunabilsin ki, ortalık yine karışmasın. Mutfak dolaplarının temizliği nasıl yapılır?

2. Bazı kurallar koyun
Kurallarınızı, yaşam tarzınıza ve alışveriş alışkanlıklarınıza göre ayarlayın. Aşırı satın alma ve çoğaltılma eğilimindeyseniz, kendinize yalnızca çok az kalanların yenisini alma kuralını koyabilirsiniz. Böylelikle hem yer tasarrufu yaparsınız, hem de alışveriş alışkanlıklarını kontrol edersiniz. Tazeliğini yitirebilecek ürünleri de bayatlamadan tüketmiş olursunuz.

3. Kiler eşyalarınızı tarihlendirin
Gıdaların çoğunda “kullanım tarihi” vardır, ancak bu yiyeceklerin açılıp açılmadığına bağlı olarak ayarlanabilir. Açılan paketli ürünlerin üzerine açılma tarihini eklerseniz paketin üzerindeki son kullanma tarihini beklemeden kullanılır olup olmadığına karar verebilirsiniz.

kiler-duzenleme2

4. Temizlik zamanı belirleyin
Kilerinizde 3 ayda bir genel temizlik yapın. Rafları boşaltın, silin, pis köşeleri fırçalayın ve tekrar yerleştirme yapın. Bu size, kilerdeki ürünlerde bozulma olup olmadığını anlamanıza da yardımcı olacaktır. Ayrıca, dönemsel gıdalarda stok yapıp yapmamaya da karar verebilirsiniz. Mutfakta kadınların işini kolaylaştıracak 10 püf noktası

5. Kiler düzeninizi kontrol edin
6 ayda bir, kilerde her şey yerli yerinde mi? sık kullandıklarınız hemen ulaşabileceğiniz yerlerde mi? Atmanız gerekenler var mı? gibi sorulara yanıt bulmak için kileri kontrol edin. İstediğinize göre kullanma alışkanlıklarınıza bakarak yeniden küçük düzenlemeler yapın.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.