Kimyasal Kullanmadan Yapılan 8 Temizlik Önerisi

0

Günümüzde artık, çözülmeyen kireç, çıkarılmayan leke yok. Ama bunun için kimyasal maddelere başvurmanız gerekiyor. Siz kimyasal temizleyiciler kullanmadan kireç ve lekelerden kurtulmak istiyorsanız, bazı önerilerimiz var.

1- Su koyup kaynattığınız kapların iç kısımları zamanla kireçle kaplanır. Sivri uçlu bir bıçakla ne kadar kazırsanız kazıyın, bu kireç tabakasını tam olarak çıkartmanız mümkün değildir. Eğer kireç çözü gibi kimyasal maddeler de kullanmak istemiyorsanız, bu kapların içine soyduğunuz patates kabuklarını koyup uzun süre kaynatın. Tüm kirecin çıktığını göreceksiniz.

2- Cam, avize, ayna gibi eşyalarınızı su, mavi ispirto, sirke ve bir iki damla sıvı deterjan karışımı ile silerseniz pırıl pırıl olduğunu göreceksiniz.

3- Kristallerin ışıl ışıl parlaması için, yıkadıktan sonra durulama sırasında sirkeli suya batırın. Göreceksiniz bardaklarınız, kadehleriniz pırıl pırıl olacaktır.

5- Dibi çok fazla yanmış tencereye bol miktarda soda koyun az miktarda su ekleyin ve bir gece bekleyin.

6- Şarap lekesini çıkarmak için, oksijenli suyla tampon yapın ya da lekenin üzerini örtecek şekilde tuz serpin veya soda dökün. Bir süre bekletin, daha sonra yıkayın.

7- Masa üzerindeki pancar lekesini çıkarmak için bir ekmek parçasını suyla ıslatın, düz bir yüzeye yerleştirin ve örtünün lekeli kısmını ekmek parçasının üzerine koyun ve yine ıslatılmış bir ekmek parçasını üzerine yerleştirin. Ekmekler lekeyi emecektir.

8- Teflon tavanızda oluşan lekeleri temizlemek için bir bardak suya iki çorba kaşığı karbonat ve yarım su bardağı sirke karıştırın. Bunu tavanızın içine dökün, 10 dakika kaynatın.

 


Paylaş.

About Author

Comments are closed.