Kış Gelmeden Ev Çiçekleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

0

Birçok ev bitkisi, kış aylarında uzun bir dinlenme dönemine girer. Çiçeklenmeyi bırakıp yeni yapraklar büyütürler. Ev bitkileriniz için, bakım rutinini de kış aylarına göre ayarlamanız gerekir. İşte ev bitkileri için kış aylarında yapabilecekleriniz… Çiçeklerinizi muz kabuğu ile temizleyin ve coşturun

Sulama yöntemini değiştirin
Bitkiler kış aylarında daha az suya ihtiyaç duyarlar. Bu ayrıca, bitkilerin kış aylarında aşırı su tutmaya meyilli oldukları anlamına gelir. Çiçeğinizin toprağını kontrol edin, toprağın üst kısmı kuruysa 1-2 gün daha bekleyin ve ondan sonra yeteri kadar su verin. Saksının dibinde su kalmamasına özen gösterin. Kaktüs gibi bazı çöl bitkileri kış aylarında suya ihtiyaç duymayabilir, o nedenle onları sulamayabilirsiniz.

Gübrelemeyi durdurun
Ayrıca, bitkilerinizi beslemek için yaptığınız gübrelemeyi de kış aylarında bırakmanı gerekir. Fazla gübre bitkilerinizin ölmesine neden olabilir. Saksılarınıza kahve filtresi koyun, çiçeklerinizi koruyun

Yerlerini ışığa göre değiştirin
Kış aylarında eve giren ışık yeterli olmayabilir ve bazı bitkilerin çok ışığa gereksinimi vardır. O nedenle bitkilerinizin yerlerini kış aylarında ışığa göre yeniden düzenleyin.

Isıyı ayarlayın
Bitkilerinizi kış aylarında sağlıklı tutmak için, pencere ve kapılardan gelen soğuk ve kaloriferlerden gelen ısıdan uzak tutmanız gerekir.
Pencere önünde duran çiçeklerinizi biraz geriye çekerek, soğuktan koruyabilirsiniz. Kalorifer peteklerine yakın duran çiçekleri de başka bir yere taşıyabilirsiniz. Sıcaklıktaki dalgalanmalar çiçeklerinizi olumsuz etkileyebilir. Çiçeklerin dibine neden tarçın dökmeli?

Bitkilerinizi temizleyin
Bitkilerin nefes alabilmesi için yaprakların tozunun düzenli alınması gerekir. Geniş yapraklı bitkilerin yapraklarını silerek temizleyebilirsiniz. Küçük yapraklı çiçekleri de suyun altına tutarak tozlarını giderebilirsiniz. Ancak saksı toprağında çok fazla su olmamasına dikkat edin. Hangi çiçek nasıl çoğaltılır?


Paylaş.

About Author

Comments are closed.