Kıyafetlerdeki Çıkmayan Ter Kokusunu Yok Etmek 5 Yol

0

Deodorantlar, şampuanlar ve jeller derken bir türlü yakamızı tam olarak kurtaramadığımız ter kokusu ve bakterisini geçmişte bırakmak için 5 aşamalı bir önerimiz var.

  1. Hemen Kurutun

Koşturarak eve geldiniz ve terlediniz; hemen de duş alıp dışarı çıkmak zorundasınız. Terli gömleğinizi ya da tişörtünüzü yıkamanız için en az birkaç gün var. Terlemeyi kontrol altına alabilirsiniz

Bu durumda gömleğinizi çamaşırlığa ya da makineye atmadan önce mutlaka açık havada kurutun. Balkona mandallamak sadece bir dakikanızı alır ve bu şekilde, gömleğinizin çamaşırlıkta kalarak kokunun iyice içine sinmesini ve kumaşa zarar vermesini önleyebilirsiniz.

Uzun süre terli ya da ıslak olarak kapalı bir kutuda ya da çantada kalan giysilerin bir süre sonra küflenmesi işten bile değil.

  1. Sirkeye batırın

Terden sırılsıklam gömleğinizi ya da tişörtünüze özel bir yıkama programı uygularsanız hem terin kumaşta yarattığı zararı önleyebilir hem de kumaşın daha iyi dezenfekte olmasını sağlayabilirsiniz.

Uzmanlara göre tişörtünüzdeki bakterileri öldürmek ve giysilerinizin kumaşını tazelemek için onları olduğu gibi sirke ve su karışımına daldırmalısınız. Bir ölçü sirke ve dört ölçü suda yıkamadan önce 30 dakika tutun. Hatta daha etkili bir sonuç için bu karışıma az miktar karbonat ve limon suyu da ekleyebilirsiniz. Ama bunun için deterjanınızın içeriğinde çamaşır suyu ya da beyazlatıcı olmamasına dikkat edin. Tüm gün terlemek istemiyorsanız kil deodorantı yapın

  1. Sıcak daha sıcak

Terli giysinizi sirkeledikten sonra kumaşın izin verdiği en yüksek sıcaklıkta yıkayın ve kurutun.

  1. Farklı kumaşlar için…

Bazı farklı teknik özelliklere sahip kumaşlar için suyun sıcaklığı, soğukluğu ve açık havada kurutulma süresi konusunda emin olmakta zorlanabilirsiniz. Bu durumda suyu daha soğuk kullanmanız gerekiyorsa daha çok sirke ve limon suyu kullanmanız hem aynı temizlik sonucuna ulaşmanıza hem de kumaşınızı korumanıza yardımcı olacaktır.

  1. En iyi kurutucu

Uzmanlara göre her durumda giysilerinizi yıkadıktan sonra mutlaka güneşte kurutmaya çalışın. Kurutma makineleri yerine doğal güneş ışığı hem kumaşınızın ömrünü uzatır hem ter gibi sinmiş içeriklerin gömleğinizden ya da tişörtünüzden daha fazla atılmasına yardımcı olur. Uyurken terlemeyi nasıl önlersiniz


Paylaş.

About Author

Comments are closed.