Kıyafetlerdeki Ter Lekeleri Nasıl Çıkar?

0

Özellikle yaz aylarında görülen yoğun terlemeler sonucunda başta beyaz ve açık renkli kıyafetler olmak üzere neredeyse tüm kıyafetlerde ter lekesi oluşabilir.  Bir de siz ya da ailenizden birisi yoğun terleyen bir yapıya sahipse bu lekeler ciddi anlamda can sıkıcı duruma gelebilir.  Ancak ufak püf noktalar sayesinde lekelerin kalıcı olmasını önüne geçebilirsiniz.

Ter lekeleri nasıl önlenir?

Öncelikle çamaşırlarda oluşacak lekeleri engellemek adına çamaşırları fazla bekletmeden yıkamak gereklidir. Bunun için çamaşır makinaları en kısa programları fazlasıyla elverişli olup, mümkün oldukça en fazla iki günde bir çamaşır makinası çalıştırmaya bakmalısınız.

Bir kıyafeti bir kereden fazla giymemek lekenin oluşmasını engellemek adına oldukça önemlidir. Kullandığımız kıyafet terlemişse ve siz bunu tekrar kullanırsanız oluşan terin üzerinde bir katman daha oluşacak ve leke tamamen zor bir hale gelecektir.

Ter Lekesi Nasıl Çıkarılır?

  • Kıyafetler beyaz ise, ter lekesini çıkması çok daha kolay olacaktır. Bir çay kaşığı karbonat ile bu karbonatı lapa haline getirecek kadar limon bir kap içerisinde karıştır. Bu karışım ter lekesinin üzerine sürülür ve yaklaşık 15 20 dakika bekletilir. Ardından herhangi bir durulama yapmadan çamaşır makinasının her zaman kullanılan programında yıkamayı atılır. Dikkat etmeniz gereken konu çamaşır makinasındaki diğer çamaşırların hassas ya da renk alıcı ve verici olmamasıdır.
  • Çamaşır suyu beyaz çamaşırlar için rahatlıkla uygulayabileceğiniz bir yöntemdir. Uygulamayı çamaşır suyunu makinanızın ön yıkama gözüne koyarak yapabilirsiniz. Ön yıkama sırasında makine durdurarak 10 dakika kadar bekletilir ve devam ettirilerek program tamamlanır. Böylelikle alacağınız sonuçta daha iyi olacaktır.
  • Kıyafetlerinin beyaz değil de açık renkli ise asıl sorun burada başlar. Bu kıyafetlerin solma ya da renklerin karışıma durumu bulunur. Tek ihtimali leke çıkarıcı deterjanlardır. Eğer bu deterjanla işe yaramıyor ve siz kıyafetinizi riske atmaktan korkmuyorsanız çamaşırlarınızı yıkarken sıvı deterjan ile yarım şişe maden suyunu karıştırarak deterjan gözüne ekleyebilir ve uzun bir programda yıkama yapabilirsiniz ancak kıyafetlerin renk atma ihtimali bulunduğundan tamamen kullanılmaz hale getirmeniz de mümkündür

Bunu da beğeneceğinizi düşündük: Beyaz Kıyafetlerdeki Sarı Ter Lekeleri Nasıl Çıkartılır?

beyaz-kiyafetlerdeki-sari-ter-lekeleri-nasil-cikar


Paylaş.

About Author

Comments are closed.