Kolyelerdeki Düğüm Nasıl Açılır?

0

Kadınların olduğu kadar erkeklerin de severek kullandığı aksesuarlardan birisi olan kolyeler, zaman zaman düğümlenerek kullanımı imkânsız bir hale gelebilirler. Oldukça minik detaylara sahip olan kolyeleri böyle durumlarda açmaya çalışmak, doğru tekniklerin uygulanmaması halinde oldukça can sıkıcı ve vakit kaybettirici bir soruna dönüşebilir.

Kolyelerdeki Düğümü Açmak İçin Ne Yapılabilir?

Düğüm olmuş kolyeleri açabilmek için öncelikle kolyenin kopçası takılıysa bu kopçayı çözmek gerekir. Daha sonra ele alınan kolye üzerindeki düğümlerin daha net görülebilmesi ve ayırt edilebilmesi adına koyu renkli ve düz bir zemin üzerine uzunlamasına olacak şekilde koyulur. Zemine konulan düğümlü kolyenin üstüne bir miktar zeytinyağı ya da saf bebek yağı damlatılarak düğüm olmuş kısımda iyice yedirilmesi sağlanır. Dökülen yağ kolye üzerinde bir müddet bekletildikten sonra, kolyedeki düğümün genişlemesini sağlayarak yumuşamasına ve çok daha kolay bir şekilde çözülebilmesine fırsat verecektir. Yağın etkisi ile iyice gevşeyen kolye düğümünü ince uca sahip olan metal bir tornavida ile yavaşça didiklemek ve hafif hareketlerle düğümü açma işlemini uygulamak yeterli olacaktır. Tornavida ile düğüm açma işlemi esnasında mümkün mertebede yıldız uçlu tornavidalardan faydalanmak ideal bir seçim olarak önerilebilir.

Tornavida Yerine Kolye Düğümü Açmak İçin Alternatifler

Kolye düğümünün açılacağı esnada etraftan herhangi bir tornavida temin edilemiyorsa bunun yerine cımbız ya da bir çift iğne de aynı işlevi görebilir. Dileyen kişiler meyve bıçağı ile yağlanmış ve gevşemiş olan kolye düğümünü açma işlemini gerçekleştirebilirler. Ancak bıçak kullanımı kolyenin zincirine zarar verebileceğinden ötürü bu teknikten mümkünse sakınılması önemlidir. Bıçak yerine dikiş için kullanılan profesyonel iğneler ile kolyenin zincirleriyle oynamak, bir müddet sonra kendiliğinden düğümün açılmasına imkân verecektir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.