Koşu Ayakkabıları Nasıl Doğru Şekilde Temizlenir?

0

Ne kadar dikkatli kullansanız da açık havada yapılan koşularda, koşu ayakkabınızın kirlenmesi kaçınılmazdır. Onları çamaşır makinesinde yıkamak basit bir yöntem gibi görünse de, koşu ayakkabılarınızın ömrünü kısaltır.

Koşu ayakkabılarınız kirlendiyse suyun içinde yıkamak doğru bir yöntem değildir. Ayakkabılarınızın hem ilk günkü gibi temiz hem de ömrünün uzun olması için doğru şekilde nasıl temizlemelisiniz.

Koşu ayakkabılarını nasıl temizlemelisiniz?

 • Malzemeler
  – 2 yemek kaşığı karbonat
  – 1 tatlı kaşığı sıvı bulaşık sabunu
  – Sünger
  – Eski bir diş fırçası
  – Yumuşak kumaş
  – Kağıt havlu
  – Su

İlk önce, koşu ayakkabılarınızın bağcıkları çıkarın.

Ayakkabının iç tabanına karbonat serpin. Karbonat tüm ter ve bakterileri emer.

Bir kaseye 2 yemek kaşığı karbonat koyun ve bir macun elde etmek için yeterli miktarda su ekleyin. Eski diş fırçası ve karbonat macunu ile koşu ayakkabınızın kauçuk dış tabanını fırçalayarak temizleyin.

Koşu ayakkabılarınızın kumaş dış yüzeyini temizlemek için sıvı bulaşık deterjanı ile suyu karıştırın. Bir bezi bulaşık sabunlu suyla ıslatarak ayakkabınızı ovalayarak temizleyin. Zorlu kirleri bulaşık sabunu ve diş fırçası ile fırçalayabilirsiniz.

Bulaşık sabunu kalıntılarını temizlemek ve ayakkabıyı durulamak için ıslak bir bulaşık süngeri kullanın.

Alt tabanı da ıslak sünger ve diş fırçası ile fırçalayarak temizleyebilirsiniz.

Son olarak ayakkabının iç ve dışını kağıt havlu ile silin. Kağıt havlu ayakkabıdaki tüm nemi çeker ve hızlı kurumasını sağlar.

Koşu ayakkabınızın tamamen kuruması için güneşe bırakın.

Ayakkabılarınızı kurumaya bıraktıktan sonra, kalan sıvı bulaşık sabunu solüsyonunda bağcıkları ıslatın ve 5 ila 10 dakika boyunca bekletin.

Bağcıkları temizlemek için de diş fırçasıyla fırçalama yapabilirsiniz. Son olarak bağcıkları temiz su ile yıkayıp kurumaya bırakın.

Koşu ayakkabılarınız ve bağcıklar kuruduktan sonra, bağcıkları geri takın, ayakkabılarınız yeni gibi iyi görünecektir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.