Kullanılan Limonlar Nasıl Değerlendirilir?

0

Doğa, tam bir hazinedir ve her derde derman olacak çözümler doğada kendiliğinden bulunmaktadır. Aslında doğanın insanlara sunduğu imkânlar layıkıyla değerlendirilebilse kimyasallara hiç ihtiyaç duyulmayacaktır. Doğanın insanlara armağanı olan bitki, sebze ve meyvelerin sadece yenebilir halleri değil, kurumuş, çürümüş halleri, kabukları ve çekirdekleri bile birçok sorunumuza çözüm olmaktadır. İşte bu mucizevî bitkilerden birisi de limondur. Limonun suyu, içi, kabuğu yani her şeyi kullanılabilmekte ve hatta buzdolabında kurumuş, çürümüş limonlar bile işe yaramaktadır.

Suyu Sıkılmış Limondan Nasıl Bitki Çayı Yapılır?

Günümüzde neredeyse kadın, erkek, genç, yaşlı herkesin sorunu olan fazla kilolardan kurtulmak için bitki çayları yardımcı olmaktadır. İşte bu bitki çaylarının en önemli bileşenlerinden birisi limondur. Daha önceden suyu sıkılıp kullanılmış limonların kabukları kesinlikle atılmamalıdır. Bir cezve veya çaydanlığın içinde iki bardak su kaynatılır. İçine yarım demet maydanozun sapı, beş, altı tane kiraz sapı ve suyu daha önceden kullanılmış bir limon atılır. Bu karışım yarım saat demlenmeye bırakılır ve günde iki bardak içilir. Bu sayede fazla kilolardan ve ödemden daha kolay kurtulmak mümkün olacaktır. İlgili: Limon ve limon suyu üç aya kadar nasıl saklanır?

Limon Kabuğu İle Kek Nasıl Yapılır?

Büyük, küçük herkesin sevdiği, çay saatlerinin baş tacı keklerde limon kabuğunu kullanmak çok naif aromalı bir kek tatmanızı sağlayacaktır. Kakaosuz kez tercih edenler için, kek hamuruna suyu sıkılmış limon kabuğunu rendeleyip eklemek farklı bir alternatif olacaktır. Limon kabuğu keke hem değişik bir lezzet hem de aromatik bir koku katacaktır.

Cilt Lekelerine Limon Kabuğu İle Son Verin

Suyu sıkılmış limonu cildinizdeki lekelere her sabah ve akşam düzenli olarak sürerseniz, yaklaşık üç, dört hafta içinde cilt lekelerinizdeki ağarmayı fark edersiniz. Ancak bunun için düzenli uygulama şarttır. İlgili: Limon ve karbonatın 8 inanılmaz faydası

Limon Kabuğunu Sıcak Suda Demleyerek Her Derde Deva İksirler Yapmak

Sadece limon kabuğunu sıcak suyun içinde bekletip demlendirdikten sonra bu suyu içmek ve suyla gargara yapmak diş eti hastalıklarına karşı sizi koruyacak ve ağız kokusunu önleyecektir. Ayrıca kuru kuru tüketilemeyen limon kabuğunun c vitamini bakımından zengin olması dolayısıyla sıcak suda demlendikten sonra tüketildiğinde kan basıncını düşürmeye, kalp ve damar sağlığını korumaya yardımcı olduğu bilinmektedir. Buna ek olarak kötü kolesterolü düşürür ve kalp krizi riskini de azaltır. Sindirim sisteminin çalışmasını kolaylaştırır, mide kramplarını azaltır, karaciğerin temizlenmesine yardımcı olur ve cildi doğal parlaklığına kavuşturur. Çağımızın hastalığı olan sürekli yorgunluk ve bitkinlik hissinden kurtulmak için de demlenmiş limon kabuğu suyunu içmek faydalı olacaktır. Zira limon kabuğu vücut sağlığı için gerekli olan c vitamini, kalsiyum, lif, sitrik asit ve potasyum açısından çok zengindir. Tüm bu özellikleri göz önünde bulundurduğumuzda; limonun suyu kadar kabuğunun da bir mucize olduğu ve asla çöpe atılmaması gerektiği açıkça görülmektedir.

 


Share.

About Author

Comments are closed.