Makyaj Sırları 1 – Doğru Fondöten ve Kapatıcı Uygulaması

0

Makyajın ana temeli fondöten ve kapatıcıdır. Eğer doğru fondöteni ve kapatıcıyı seçmezseniz asla muhteşem bir makyaj yapmış olmazsınız. Bunun için birkaç marka denemeniz gerekebilir. Benim için ideal Fondöten markası Maybeline Affinitone 24 Golden Beige. Bu ürünü seviyorum nedeni cildinizi içerdiği E vitamini sayesinde besliyor olması ve cilt rengim ile bütünlük sağlayarak tek renk görünümüne hızlı bir şekilde kavuşmamı sağlaması. Kapatıcı olarak ise L’oreal Paris kullanmayı tercih ediyorum. Özellikle Le Correcteur serisinin 1 numarası benim için son derece güzel sonuçlar veriyor. Hatta kapatıcımı göz üstüne baz olarak dahi kullanıyorum. Kalıcılığı son derece üstün.

Bu iki ürünü uygularken dikkat ettiklerim;

  • Asla direk cildime uygulama yapmıyorum.
  • Fondöteni önce elimin üst kısmına döküyor ve ardından fırça ya da elimin yardımı ile sürerek yaydırıyorum.
  • Bir yerde birikmemesi için mutlaka elimle yaydırma işlemi yapıyorum. Fırça bu konuda her zaman yeterli olamayabiliyor.
  • Kapatıcımın kendi fırçası olduğu için ufak dokunuşlar ile direk uygulama yapıyorum. Göz çevreme, burun kenarlarına, çeneme ve sorunlu bölgelere ufak uygulamalar yaptıktan sonra çok fazla silik hale getirmeden kapatıcımı yayıyorum.
  • Kapatıcım kuruduktan sonra üzerine tekrar fondöten uygulaması yaparak görünümü pürüzsüz hale getiriyorum.
  • Saç diplerimi ve çene altımı kontrol ediyorum. Eğer buralarda belirgin renk farkı varsa mutlaka bu kısımlara elimde kalan fondöteni sürüyorum. Ya da biraz elime alarak elimde krem sürer gibi yaydırarak boyun kısmıma, çene altıma fondöten takviyesi yapıyorum.

Mutlaka kaş altınıza, göz altınıza ve burun kenarlarınıza kapatıcı uygulayın. Bu sayede çok daha parlak ve enerjik bir yüzünüz olacaktır. Günün yorgunluğunu gizlemek için yanınızda daima kapatıcı bulundurmanızı tavsiye ederim. Eğer cildiniz yağlıysa fondöteni pudra ile sabitleyebilirsiniz. Ancak yağlı bir cildiniz yoksa kesinlikle kullanmayın derim. Hatta doğru bir şekilde fondöten uygulaması yaparsanız makyaj yapmanıza gerek dahi kalmayabilir. Sadece maskara işinizi görecektir.

Ben cilt rengime çok yakın bir fondöten kullanıyorum. Bu nedenle kapatıcı uygulaması mutlaka yapıyorum. Ancak siz vaktim yok uğraşamam diyenlerdenseniz cilt renginizden bir ton koyu ya da açık alarak kapatıcı işlemini atlayabilir. Öncelikle sorunlu bölgelere fondöten uygulaması yaptıktan sonra tüm cildinize fondöteni uygulayarak kapatıcı ihtiyacınızı ortadan kaldırabilirsiniz.


Paylaş.

About Author

Eğlenmeyi seven farklı yaşamlara saygı duyan ve sürekli yeni insanlar tanımayı seven biriydim. Henüz tanınmayı bekleyen koca bir dünya vardı; her santimini gezmek, yeni yemekler yemek, yeni insanlar tanımak ve yeni felsefeler öğrenmek istediğim bir hayatım vardı. Ancak bunu birilerine duyurmak bir yerden sonra daha önemli gelmeye başladı. Yazmayı ve okumayı tutkulu bir şekilde seviyordum ve artık düşüncelerimi insanlarla paylaşmak istediğimi fark ettiğimde bütün bunları yazıya dökmeye başladım… Özellikle güzel film izlemenin; insanın yaşamını yönlendirmesi konusunda büyük bir etkisi olduğunu düşünüyorum; bu güne kadar birçok film izledim ve çoğunda ben olsam ne yapardım dedim. Bir filmde başrol olmak aslında hayal değil sadece. Yazdıkça bir yerden sonra aslında bütün filmlerin bizim hayatlarımızdan esinlenilerek yazıldığını; aslında herkesin kendi filminin başrolü olduğunu gördüm… Yazmanın insanlar üzerinde huzurlu bir etki bıraktığına inanıyorum. Benim için yazının gücü kıyaslanamaz. Tıpkı bağırarak söylediklerinizin beyine emir gibi gitmesi gibi yazıda evrene yolladığınız emirler bence…

Comments are closed.