Meyve ve Sebzeleri Taze Tutacak 10 Basit Hile

0

Satın aldığınız meyve ve sebzelerin bir kısmını tüketemeden çöpe atmak zorunda mı kalıyorsunuz? Meyve ve sebzeleri uzun süre bozulmadan taze tutmanın yolunu arıyorsanız, bu püf noktaları çok işinize yarayabilir.

Taze meyve ve sebzeler, özellikle yaz sıcaklarında kısa sürede bozulmaya başlar. Bazı saklama hilelerini öğrenerek, meyve ve sebzelerinizi uzun süre bozulmadan taze tutabilirsiniz.

Çilek: Sirke ile durulayın
Çilek, ahududu ve benzeri diğer meyveleri yıkayın uzun süre bozulmadan saklamak için sirke hilesini kullanın. Bu tür meyveleri buzdolabına koymadan önce, sirkeli su ile yıkayın. Bu yöntem, onları küflere karşı dezenfekte eder. Daha sonra temiz su ile durulayın ve iyice kurulayın.

Marul: Kağıt havlu ile saklayın
Salata için aldığıınız marulun bozulmadan buzdolabında uzun süre kalması için, marulları kağıt havluya, ardından da streç filmle sarın.
Başka bir hile de; marul yapraklarına bir miktar tuz serpmektir.

Avokado: Limon suyu sıkın
Avokado, oksijene maruz kaldığında kahverengi bir pigment üreten enzimler içerir, bu yüzden kesilmiş avokadoya biraz limon suyu sıkın. Sitrik asit, en az bir gün boyunca avokadonun renginin değişmesini önlemeye yardımcı olacaktır.

Avokado dilimlerini ayrıca büyük soğan parçaları ile de saklayabilirsiniz. Soğanın gözleri yakan gazı, avokadonun da oksidasyonunu önler.

Limon: Kesmekten kaçının
Eğer tüm limonu kullanmayacaksanız, limonun yarısını kesmek yerine çatal veya şiş ile delin. Bu sayede, tüm limonu kurutmadan ihtiyacınız kadarını sıkabilirsiniz.

Soğan: Külotlu çorap
Kulağa tuhaf geliyor, ama ağa benzer materyal, soğana ulaşması için yeterli havayı sağlar ve bu da taze kalmasına yardımcı olur. Soğanları külotlu ince çorabın içine tek tek koyun ve her soğandan sonra düğüm atın.

Patates: Elma ile saklayın
Elmalar, etilen gazı üretir. Bu da birkaç hafta patatesin filizlenmesini önler.

Elma: Tuzlu suda yıkayın
Dilimlenmiş elmaları hemen tüketmezseniz kısa sürede rengi değişmeye başlar. Oksitlenmeyi önlemek için soğuk tuzlu suda kalan elma dilimlerini ıslatın. 5 dakika sonra, kuru plastik bir torbada elma dilimlerini buzdolabında saklayın.

Muz: Sapını sarın
Muzları birbirinden ayırın ve her bir sapı streç filmle sarın. Eğer muzlar çok fazla olgunlaşmışsa, soyup kolay bir smoothie ilavesi için dondurucuda saklayın.

Domates: Buzdolabından uzak tutun
Domatesler soğuğu sevmez. Eğer domatesleri buzdolabında saklarsanız, lezzetlerini kaybedeceklerdir. Domatesleri, açıkta kök kısmı aşağı gelecek şekilde yerleştirerek saklayın.

Kuşkonmaz: Bir bardak suda dik olarak saklayın
Kuşkonmazı uzun süre taze tutmak için, bir bardak suyun içine dik olarak yerleştirin. Buzdolabına koyun ve sebzenin üst kısımlarına plastik bir poşet geçirin.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.