Mikrodalga Fırının 13 Farklı Kullanımı

0

Mikrodalgayı donmuş yiyecekleri çözmek veya var olan yiyecekleri hızlı ısıtmak için kullanıyor olabilirsiniz. Ancak şimdi sizlere mikrodalgayı kullanarak yapacabileceğiniz 13 öneri getireceğiz. Hem hızlı hem de hayatınızı kolaylaştırıcı bu önerileri mutlaka okuyun.

1. Şekerlenen balı akıcı hale getirin

7

Cam kavanoz içinde bulunan bal şekerlendi mi? kavanozun kapağını açın ve 30-40 saniye mikrodalga içinde tutun. Bal eski akışkan halini alacaktır. Kesinlikle plastik kap içindeki ballar için uygulamayın. Mikrodalga fırını temizlemenin kolay yolu

2. Sarımsakın kabuklarını soyun

Sarımsakları 15 saniye mikrodalga içinde tutun. Çıkardığınızda elinizle sıkarak sarımsakları kabuklarından çıkarabilirsiniz.

3. Toprağınızı sterilize edebilirsiniz

Evinizde bulunan saksılardaki topraklarda böceklenme olduğunu düşünüyorsanız, bitki ilaçları kullanmak yerine toprağı sterilize edebilirsiniz. Bunun için toprağın ince bir tabakasını üzerinden alın ve mikrodalgada 60 saniye tutun. sonra bu toprağı yine saksıya ilave edin. Bu işlemi yaparken mikrodalgaya toprağı kesinlikle plastik bir kap içinde koymayın. Mikrodalga fırında neler yapabilirsiniz

4. Süngerlerinizi dezenfekte edin

2

Yapılan araştırmalara göre, evlerin en çok mikrop barındıran ve hastalıklara sebep olan eşyası mutfakta kulandığımız süngerler. Mikrodalga içinde 60 saniye kadar tutun. Bunu her hafta mutlaka uygulayın. Evdeki mukropların yüzde 99’undan kurtulmuş olacaksınız.

5. Kendi ısınma pedinizi yapın

Eski kullanmadığınız bir çorabınızın içine pirinç doldurun ve ağzını dikin. Pirinç dola çorabı 30 saniye kadar mikrodalga içinde tutun. Çorabın içindeki pirinçlerin uzun süre sıcak kalmasından dolayı ısınma pedi olarak kullanabilirsiniz. Ancak pirinçleri uzun süre mikrodalga içinde tutmamaya özen gösterin. Yangın çıkabilir ya da siz yanabilirsiniz. Neden çoraplarınızı mikrodalgaya koymalısınız?

6. Bayat ekmekleri tazeleyin

Ekemği ya da simidi, kapalı bir kutuda muhafaza etmeyi unutabilirsiniz. Bayatlayan ekmek ve simit’in üzerine nemli havlu kağıt koyun ve mikrodalgaya atın. 20 saniye kadar tutun. Ekmek ve simit eski tazeliğine kavuşacaktır.

7. Meyvelerin suyunu arttırın

5

Bir portakal ya da limonu kesmeden önce 10 saniye mikrodalga içinde tutun. Çıkardıktan sonra elinizle ovalayın. Portakal ve limonun yumuşayıp, dana çok su verdiğini göreceksiniz. Mikrodalgaya kesinlikle konulmaması gereken 12 madde

8. Kuruyemişlerinizi kavurun

 

Kuruyemişlerinizi  güvenli bir kap içinde mikrodalgaya koyun. bir dakika sonra biraz yağ ekleyin. yaklaşık 5 dakika sonra kuruyemişlerinizin kavrulduğunu göreceksiniz.

9. Esmer Şekeri yumuşatın

Esmer şeker çabuk sertleşir. Böyle olması halinde bir kağıt havluyu nemlendirin ve esmer şemer kabının içine koyun. 25 saniye boyunca mikrodalga içinde tutun. Esmer şekerin tane tane olduğunu göreceksiniz.

610. Mikrodalgayı temizleyin

Mikrodalganın kirlendi mi? Bir kase içine sirke koyun ve 2 dakika boyunca mikrodalga içinde tutun. Buharıyla mikrodalganın içinin tertemiz olacaktır. Mikrodalgayı değiştirmeniz gerektiğini belirten 5 uyarı

11. Hızlı Ekmek Yapımı

Ev yapımı pizza veya ekmek yapmak mı istiyorsunuz? Mayalı hamur yapmak saatler sürebilir. Ancak 15 dakika içinde mikrodalgada hamuru mayalayabilirsiniz. Mikrodalgaya bir fincan su koyun. Mikrodalgayı düşük ısıda çalıştırın ve artından hamuru da ilave edin. Üç dakika mikrodalgada bekletin. Üç dakika hamur ısıtın ve daha sonra altı dakika boyunca dinlendirin. Bu işlemin sonunda mayalı hamurunuz hazır olacaktır.

812. Zarflardaki pulları çıkarın

Zarfın üzerine pulu yanlış mı yapıştırdınız? Sorun değil. Pulu çıkarmak için üzerine bir iki damla su koyun. 10 ila 15 saniye mikrodalga içinde tutun. Pulun zakrftan kolayca söküldüğünü göreceksiniz.

13. Sebzeleri kolay soymak için

 

Sert kalın kabuklu sebzeleri zordur. Soyma işlemini kolaylaştırmak için 2-3 dakika bekletin. Çıkardığınızda kabukları elinizle bile soyabildiğinizi göreceksiniz. Aman dikkat sebzeler biraz ısınmış olabilir.


Share.

About Author

Comments are closed.