Mikrodalgaya Kesinlikle Konulmaması Gereken 12 Madde

0

Mikrodalga kullanıyorsanız veya kullanmayı düşünüyorsanız, kesinlikle yapmamanız gerekenleri sıraladık. Çünkü hem sağlığınızı tehdit edebilirsin, hem de evinizde yangın bile çıkarabilirsiniz. Mikrodalga sevenlerin dikkatli olmasını tavsiye ediyoruz.

1- Yumurta haşmaya kalkışmayın

Mikrodalga içinde kesinlikle yumurta haşmaya kalkmayın. Yumurtanın içinde sıvı hızlı bir şekilde ısınacaktır. Zamanında almazsanız mikrodalga içinde patlayabilir, veya çıkardığınızda yumurta elinizi yakabilir. Mikrodalga fırında neler yapabilirsiniz?

2- Et

Buzluktan çıkardığınız eti çözdürmek için mikrodalgayı kullanmayın. Mikrodalgaya çözülmesi için koyacağınız etin kenar kesimleri pişmeye başlayacak, orta kısmı ise çiğ kalacaktır. Bu durum et üzerindeki bakterilerin çoğalmasına neden olur. Bunun için uzmanların önerdiği en iyi et çözme yöntemi, buzluktan indidirilen etlerin buzdolabı içinde çözülmesidir.

3-Anne sütü

Bebeğiniz sonra içmesi için biriktirdiğini anne sütünü de kesinlikle mikrodalga içinde ısınmayın. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, mikrodalga da ısıtılan sütün içinde bağışıklık sistemini kuvvenlendiren proteinlerin azaldığını gösteriyor. Anne sütünü bebeğinize vermeden önce, sıcak su dolu bir kupanın içine biberondaki sütü oturtmanız yeterlidir. Süt kısa sürede bebeğinizin içebileceği sıcaklığa gelecektir. Mikrodalgayı değiştirmeniz gerektiğini anlatan 5 işaret

4-Hazır Çin yemekleri

Küçük kaplarda satılan ve metal sapları bulunan çin yemekleri ısıtmak için kesinlikle mikrodalga kullanmayın. Metal sapları çok ısınacağı gibi, kağıttan oluşan yemek kapı yangına neden olabilir. Yemeği  cam veya düz seramik bir kasede mikrodalgaya koyun.

5-Plastik kaplara koymayın

Birçok kışı evlerinde saklama kabı olarak plastikleri kullanıyor. Ancak bu kaplar özellikle ısındıklarında sağlığa zararlı kimyasllar ortaya çıkar. Yayınlanan bir çalışmada, Çevre Sağlığı açısından , (örneğin biberonlar, fermuarlı saklama torbaları plastik kaplar) 450 plastik üründen yüzde 95’i  mikrodalgada ve bulaşık makinesinde yıkandıklarında insan sağlığına zararlı kimyasalları ortaya çıkarıyor. Bunun için en güvenli yol, yemekleri tabakta ısıtmak. Mikrodalga fırınlar nasıl temizlenmeli?

6-Strafor kaplar

Isıtıldığında plastik türü olarak, strafor da gıda içine zararlı kimyasalları bırakıyor. Bunun yerine yine cam veya porselen tabakların kullanılmasını öneriyoruz.

7-Bazı tabaklar

Bazı tabakların üzerinde metal rengi desenler bulunur. Bu tabakların da mikrodalga içinde kullanılması doğru değildir. Mikrodalga içinde bir ısıtma yapılacaksa, kesinlikle düz renk ve cam tabaklar kullanmalısınız.

8-Seyahat kupaları

Bir yoylculuğa çıkmadan önce paslanmaz çelik kupanızın içine sıcak çay veya kahve koymak isteyebilirsiniz. Bu kupaları kesinlikle mikrodalga içine koymayın. Ancak bazı ürünlerin mikrodalgaya uygun yapıldığı belirtiliyor. Bunun için mutlaka kupanın altında bulunan açıklamayı okuyun. Mikrodalgada kumpir tarifi

9-Boş çalıştırmayın

Mikrodalganızı içinde hiçbirşey yokken kesinlikle çalıştırmayın. Mikrodalga içindeki ışınlar yangına neden olabilir.

10-Su Bardağı

Mikrodalga içinde su bardağı ile su ısıtmak istiyorsanız, seramik veya cam bir kap içinde yapın. Ancak mikrodalgadan çıkardığınız suyun çok sıcak almasından dolayı, bardağı soğuk bir yere koyarsanız patlayabilir. Mikrodalgayı su ısıtmak için değil, suyu ılıtmak için kullanın. Mikrodalgada 20 dakikada reçel yapabilirsiniz

11-MAG’lara dikkat

Hepimizin yıllardır kullardığı kupalar da mikrodalga için uygun değildir. 1960’lardan önce yapılan kupalar, radyasyon ve kurşun içeriyor. Bunun için kesinlikle mikrodalga içinde kullanmayın. Aslında hiç kullanmayın, sadece raflarınızı süslemis.

12-“Mikrodalga Güvenli” etiketine dikkat

Mikrodalga kullanıyorsanız veya kullanmayı düşünüyorsanız, mutlaka kullanma talimatlarına dikkat edin. Bu ayıralar sizin mikrodalgadan en az zarar görerek kullanmanıza yardımcı olacaktır. Size not olarak söyleyebileceğimiz tek şey, yiyeceklerinizi mikrodalgaya koymadan önce mutlaka cam veya düz seramik bir kaseye koyun ve öyle mikrodalgaya atın. Mikrodalga Fırının 13 Farklı Kullanımı


Paylaş.

About Author

Comments are closed.