Mobilyalara Damlayan Mum Nasıl Çıkarılır?

0

Mumlar özel günlerde, aroma terapilerinde, dekoratif amaçlı ve daha birçok amaçla mum kullanılmaktadır. Güzel kokulu mumlar herkesin hoşuna gitmektedir. Normal zamanda mum yakmasanız bile bir elektrik kesintisinde yaktığınız mumun damlaları canınızı sıkabilir. Mum lekesini çıkarmak için özel yöntemler bulunmaktadır.

Mum Lekesi Çıkarılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eğer daha yeni damlamış bir mum lekesi söz konusuysa onu çıkarmaya çalışmayın. Halen sıcak ve sıvı halde olan yeni mum lekesini çıkarırken daha fazla yayabilirsiniz. Mum lekesini çıkarmak için bir süre beklemeniz gerekiyor.

Mobilyadaki Mum Lekesi Nasıl Çıkar?

Öncelikle mum lekesinin soğuyup sertleşmesini bekleyin. Mumların genel özelliği soğudukları ve sert oldukları zaman daha kolay temizlenebilmeleridir. Eğer soğumasını hızlandırmak istiyorsanız üzerine bir buz parçası koyun. Pürüzsüz plastik cetvel, küt tereyağı bıçağı biri mobilyaya zarar vermeyecek bir şeyle mumu nazikçe mobilyadan kazıyın. Eğer çok nazik davranırsanız mum lekesi tamamen çıkmayabilir. Mobilyaya zarar vermeden çıkardığınız veya birkaç lekesi kalan mum lekesini çıkarırken bir mobilya cilası ile ovalayabilirsiniz.

Halıdaki Mum Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıya damlayan mum damlasında üzerine bir buz torbası yerleştirerek iyice soğumasını bekleyin. Plastik bir kart veya herhangi bir şeyle mumu halının tüyünden kazıyın. Çekerek halınızın tüylerine zarar vermeyin. Mum parçalarını aldıktan sonra mum damlası olan yeri elektrik süpürgesiyle süpürün. Çok fazla beklemeyin, bekleyen mum damlası yumuşar. Bu nedenle tekrar soğutmanız gerekir.


Share.

About Author

Comments are closed.