Mükemmel Ütü Yapmanın İpuçları

0

Ütü yapmak bazı kadınlar hoşlansa da genellikle sevilmeyen bi rev işidir. Bu yazımızda sizlere kolay ütü yapmanın bazı ipuçlarını vereceğiz.

1- Ütü yapacağınız giysileri sıralayın

Öncelikle ütünün sıcaklığını yapacağınız giysilerin kumaşına göre ayarlamanız gerekiyor. Bunun için benzer kumaştan giysilerinizi sıralayın. İpek ve sentetik giysilerini en düşük sıcaklıkta ütülemeniz gerekirken, pamuklu giysilerinizi yüksek sıcaklıkta ütüleyin. Sıcak ütüyle ütülediğiniz giysileri birkaç dakika beklettikten sonra yerine asın. İlgili: Ütü yapmadan kırışıklıkları 1 dakikada açın

2. Ütü yaptıktan sonra askıya asılacak giysilerini asın veya katlanacak olan giysileri zaman kaybetmeden katlayın.

3. Ütü yaparken dairesel hareketler yapmayın. Ütüyü her zaman uzun yollar çizerek yapın. Bu şekilde kırışıkları açabilirsiniz.

4. Ütü masasında uzun eşyaları (masa örtüsü veya perde) ütüleyecekseniz, mutlaka yanınızda bir sandelye bulundurun. Ütülelen bölümleri sandalye üzerine uzatarak, yeniden kırışmasını önlersiniz. Ayrıca ütü masası üzerinde ütü yapmıyorsanız, sıcaklığın masaya zarar vermemesi izin bir havlu kullanabilirsiniz.

5.  Sıcaklığa veya ütüye duyarlı kumaşları ütümeniz sırasında mutlaka pamukul bir bez, pecete veya mendil kullanın. Böylece kumaşa temas eden sıcak ütünün kumaşı parlakmasını önleyebilirsiniz.

6. Ütüyü kullanırken ara kabloya ihtiyaç duyarsanız bu kablonun 12 amper olmasına dikkat edin. Aksi taktirde kablolar ütünün ihtiyaçı olan enerjiyi çekemez ve yangınlara sebep olabilir. İlgili: Ütüler nasıl daha dayanıklı olur

7. Pileli bir giysiyi ütülüyorsanız, alttan başlayarak pileleri tam hizalayarak yapın.

8. Çok kırışık bir giysiyi ütülediyseniz, ütü bittikten sonra birkaç saat dışarıda bekletin. Ütülenmemiş bölümlerini gözden geçirebilirsiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.