Mürekkep Lekesi Kıyafetlerden Çıkar mı?

0

Kıyafetlerden bir türlü çıkmayan lekeler, özellikle kadınların en büyük problemlerindendir. İnatçı lekeleri kıyafetlerden çıkardığını iddia eden birçok deterjan markası her gün başka bir ürün piyasaya sürmektedir. Ancak bu ürünlerin birçoğu etkisiz kalmaktadır. Özellikle de mürekkep lekesini çıkartmak için hanımlar leke çıkarıcılara para dökmektedirler. Mürekkep lekesi en çok da öğretmen, öğrenci, ofis çalışanı ve hatta kalemle ve yazıcıyla işi olan herkesin korkulu rüyasıdır. Ayrıca mürekkep, doğası gereği yazı amaçlı kullanıldığından lekesinin de çıkmaya karşı dirençli olması doğaldır. Mürekkep lekesinin kumaştan çıkma süreci de kumaşın niteliğine göre değişiklik göstermektedir. Ancak yine de mürekkep lekesini çıkaracak ürünler mevcuttur.

Mürekkep Lekesinde Etkili Çözümler

Mürekkep lekesinden kurtulmanın en etkili ve kolay yolu tabi ki de, kıyafeti bir kuru temizleyiciye vermektir. Bu sayede lekenin yayılması ya da sabitlenmesi riskiyle karşılaşmadan lekeden kurtulmak mümkündür. Bunun haricinde evde denenebilecek etkili çözümler de mevcuttur. Mürekkep lekesini evde kendi koşullarında yok etmek isteyenlerin, kıyafeti asla sıcak su ile temas ettirmemeleri ön koşuldur. Zira sıcak su, lekenin yayılıp dağılmasına neden olacaktır. Ayrıca mürekkep lekesini daha kolay çıkarabilmek için leke kurumadan müdahale edilmesi ve mürekkep çok yoğun ise önce peçete ya da havlu ile kumaşın üzerindeki fazla mürekkebi almak çok önemlidir. Ardından bir bardak suyun içine çamaşır suyu içermeyen deterjan koyup lekenin üzerine kompres yapılmalıdır. Ancak ovalamak lekeyi yayacağından sadece bastırmak yeterlidir. Bu işlem sonunda leke çıkmışsa ılık suyla yıkamak yeterli olacaktır. Leke henüz çıkmamışsa işlemi yeniden tekrar etmek gerekir. Bu yöntemle çıkmayan lekelerde uygulanabilecek başka alternatifler de bulunmaktadır.

Mürekkep Lekesi İçin Farklı Seçenekler

Mürekkep lekelerinde çok sık olmamakla beraber ispirto ve saç spreyi de kullanılabilir. Ancak her iki ürünün kullanımında da çok özen gösterilmesi gerekir. Zira saç spreyi mürekkep lekesini çıkarırken kıyafette başka lekeler oluşturabilir. Başka bir seçenek de süt ile yıkamaktır. Mürekkep lekesinin olduğu alanı önce soğuk su ile yıkayarak mürekkebin yoğunluğu giderilir, ardından lekeli bölge süt ile yıkanır ve ovulur. Tüm bu öneriler yeterli olmazsa bir kuru temizleyiciden yardım almak akıllıca olacaktır.

İlgili Yazılar


Paylaş.

About Author

Comments are closed.