Mutfak Bıçaklarınızı Bilmeden Kötüye Kullanmanın 8 Yolu

0

Yanlış kesme tahtalarından yanlış bilemeye, bulaşık makinasında yıkanmalarına kadar bıçaklar üzerinde bir çok hata yapılıyor. Ve biz bunları farkında olmadan yapıyoruz. İşte size bıçakların kullanımında yapılan hatalar ve nasıl kullanılmaları gerektiğine dair bilgiler….

Hata No. 1: Bıçağı Lavaboya Bırakma
Bıçaklarınızı kullandıktan sonra hemen yıkamamak ve biriktirmek doğru değildir. Bu bıçaklar yıkayan kişi için tehlikeli olmakla kalmaz, bıçaklar da çizilebilir ve uçlar bükülebilir veya kırılabilir.

Çözüm: Bıçakları kullandıktan hemen sonra yıkayın. Beklemek zorundaysanız, onları unutamayacağınız bir yere tezgah üzerinde bırakın. Körelen bıçaklar nasıl keskinleştirilir?

Hata No. 2: Yanlış Yıkama
Bulaşık makinesi zaman kazandıran modern bir mucizedir. Ama bu, bıçaklarınıza gelince sorun oluşturur. Bıçaklar yıkama sırasında diğer kaplar tarafından çizilebilir, deterjan içindeki kimyasallar oyuklaşmaya veya renk atmasına neden olabilir ve yüksek ısıda kurutma bıçağı bükülmeye neden olabilir.

Çözüm: Bıçaklarınızı kullandıktan hemen sonra yumuşak bir sünger ve yumuşak bir bulaşık deterjanı ile sıcak suyla yıkayın. Bıçaklarınızı yıkadıktan hemen sonra temiz bir havluyla kurutduğunuzdan emin olun; Bir bıçak üzerinde kalan nem, sapın üzerinde veya çevresinde küfe veya bıçağınızda pasa eşdeğer zarar verebilir.

Hata No. 3: Bıçağın Körelmesi
Kör bir bıçak keskin bir bıçaktan daha tehlikeli olabilir, çünkü kayma olasılığı daha yüksektir. Bir bıçak, keserken domates veya soğan yüzeyinde kayıyorsa, keskinleştirilmenin zamanı gelmiş demektir. Paslanan bıçaklar için çözüm önerileri

Çözüm: Her altı ila 12 ayda bir bıçağınızı keskinleştirin.

Hata No. 4: Yanlış Araçları Kullanma
Bileylemeyi evinizde yapıyorsanız elektrikli olanlar ve şık çift kanatlı oluklu tip bileyler doğru kullanılmazsa bıçağa zarar verir, çünkü her ikisi de bıçaklarda hasara ve kırılmaya yol açabilen çok fazla metalin kolayca sıyrılmasını veya düzensiz bir şekilde keskinleşmesini sağlar.

Çözüm: Uygun bileme aletlerini kullanın ve bunları doğru şekilde kullanmayı öğrenin. Ya da bir bileyicide bıçaklarınızı biletin.

Hata No. 5: Bıçakların Yanlış Saklanması
Bıçaklarınızı diğer mutfak aletlerine çarpabilecekleri bir yerde tutmak, bıçaklara zarar verebilir ve çekmeceye ulaşan herkes için tehlike yaratabilir. Bıçak blokları güzel ve yerden tasarrufludur, ancak yağ ve kir içlerinde derinliklerine sıkışıp bıçağınıza zarar verebilir.

Çözüm: Bıçağınızı saklamanın en iyi yolu mıknatıslanmış bir tahta üzerine bıçaklarınızı sıralamaktır. Bıçak bloğu kullanıyorsanız, temiz tuttuğunuzdan emin olun. Bıçaklarınızı bir çekmecede saklamanız gerekiyorsa, kullanmadığınızda bıçakların üzerine plastik bıçak koruyucuları koyun. Mutfağınızda kullanacağınız bıçakları nasıl seçmelisiniz?

Hata No. 6: Yanlış Kesme Tahtasını Kullanma
Bir bıçağa (granit, beton, mermer, cam, sertleştirilmiş akrilik) kadar zarar verecek maddeler yoktur. Bıçaklarınız zarar görürken sizin de yaralanma riskinizi arttırır.

Çözüm: Her zaman bir kesme tahtası kullanın. Plastik levhalar bıçak için yumuşaktır, ancak bıçağın bıraktığı oyuklar bakteri için bir yuva olabilir. Ama yine de plastik kullanıyorsanız kullandıktan sonra iyice dezenfekte edin.

Hata No 7: Yanlış Kesim
Hepimiz, kesme tahtası üzerinde profesyonel ahçıların kesim yapmalarını seviyoruz. doğrama yaparken efor sarfetmeniz gerekmiyor. sadece doğru kesmeyi bilmeniz gerekiyor.

Çözüm: Bıçak ucunu tahta ile mümkün olduğunca temas halinde tutmak için bir sallama hareketi yapın (bu aynı zamanda yaralanma riskini de azaltır). Bıçağınızı, taze kıyılmış sarımsaktan oluşan küçük bir yığın halinde toplamak istiyorsanız, bıçağın arkasını kullanın.

Hata No. 8: Bıçaklarınızı Tuhaf İşler için Kullanmayın
Bir şefin bıçağı etkileyicidir. Ve bunu amaç dışında başka bir şey için kullanmak caziptir. Örneğin, tavuk kemiği veya dondurulmuş yiyecekleri kesmek için şef bıçağı kullanmayın. Kendinizi şefin bıçağıyla testere yaparken bulursanız , hemen durun ve farklı bir araç seçin. Ve soyma bıçağının hassas ucu olabilir, bir tornavida olarak kullanmayın!

Çözüm: Her zaman doğru iş için doğru aracı seçin.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.