Mutfak Dolaplarını Temizlemenin 4 Kolay Yolu

0

Mutfaklar, kadınların en çok bulundukları mekanlardır. Mutfak büyük ise o zaman arkadaşlarla buluşma mekanı haline gelir. Mutfak bu kadar kullanılan bir yer olunca sık sık temizlenmesi gereken bariz yerler vardır. Görünen yerler her zaman temiz olurken, görünmeyen, sürekli kapalı olan mutfak dolaplarında ise kir, toz, yağ ve diğer kalıntılar birikir. Zamanla, bu karışımları çıkarmak zor olabilir, yapışkan tutkal gibi yüzeye yapışır. Ancak dolapları boşaltmak temizlemek zordur. Size 4 basit yöntemi anlatacağız.

Düzenli Temizleme: Dış

Metal, plastik, boyalı ahşap ve vinil dolaplar olmak üzere birçok dolay sıcak su ve deterjan ile temizlenebilir.

Bu basit ve hafif çözüm, dolaplardaki gıda lekeleri, toz ve hafif yağ birikmesini almak için yeterlidir. Bulaşık sabunu yağ çözücü olarak görev yapar hatta bazı sert birikimleri de çıkarır. Temizleme yaparken dolap kenarlarını ve yanlarını unutmayın. Son bezle kurulamadan önce bir başka temiz bezle iyice durulayın. Dolapların üzerinde fazla su kalmamalıdır. Aksi takdirde renginde solmalar, dolaplarda bozulmalar olabilir. Bunun dışında başka temizleyiciler de kullanabilirsiniz. Ancak bu temizleyicilerin dolaplara zarar vermediğini küçük bir yerde test yaparak anlayabilirsiniz.

Ağır Temizleme: Dış

Yağ ve tozdan, ağır inşa kirilinde kirlenen mutfak dolaplarının temizlenmesi için tasarlanmış temizleyicilerdir. Bizim favorimiz portakal yağı bulunan temizleyicilerdir. Bunlar dolap yüzeylerinde biriken kalın yağ tabakalarını söküp temizler. Kullanmadan önce talimatları okuyun ve gizli bir yerde test yapın. Dolabın üzerinden temizlemeye başlayın ve aşağıya doğru inin. Dolabın temizlenmesinden sonra yüzeye direkt olarak sprey olarak temizleyici sıkarak, silme işlemini tekrarlayabilirsiniz.

İç Temizlik

En üst bölümden başlayın. Dolabın boş olması gerekiyor. Dolap yüzeylerinde raf örtüsü bulunuyorsa bunları çıkarın. Dolapların içinde kırıntılar ve kalıntılar varsa elektrik süpürgesi ile bunları almak iyi fikirdir. Ardından ılık su ve bulaşık deterjanı ile dolabın iç yüzeylerini silin. Durulayın ve kuru bir bezle ıslak kalmayacak şekilde kurulayın.

Dolap içinlerini temizleme

Nemli bir bezi ılık su ve deterjan karışımın içine batırın ve kutuları bu bezle silin. Süresi dolmuş ürünleri çıkarın. Diğer kutuları silin tamamen kuruduktan sonra dolabın içine yerleştirin. Tüm işlem bittiği zaman dolap kapaklarını nemin yok olması için 1-2 saat boyunca açık bırakın.

Kalın Yağ tabakaları nasıl çıkarılır

Bazen mutfak dolaplarının üzerindeki biriken yağları çıkarmak o kadar da kolay olmayabilir. Kalın turuncu ve yapışkan bir madde dolapların üzerinde oluşabilir. Bu durumda en iyi çözümlerden biri Portakal yağı temizleyicisi olabilir. 2-4 dakika arasında portakal yağı temizleyicisini yağlı dolapların üzerine kalsın. Sonra bölgesi hafif bir fırça ile fırçalayın. Bu işlemi bir kaç kez tekrarlayabilirsiniz. Ayrıca kabartma toz uile suyu bir macun haline getirin. Dolapların üzerine bu macunu yayın. Bir fırça ile fırçalayın. Dolap üzerindeki tüm yağların çıktığını göreceksiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.