Mutfak Dolaplarının Temizliği Nasıl Yapılır?

0

Mutfakların düzenlenmesindeki en önemli unsurlarından biri olan mutfak dolapları, temizlik noktasında bayanların en çık zorlandıkları konulardan biridir. Özellikle ocağa yakın konumda olan ve sürekli yağa ve buhara maruz kalan dolapların temizliği için fazladan uğraş gerekmektedir. Mutfak temizliğini sık yapmak, bir sonraki sefere yapılacak temizliğin kolay olmasını sağlasa da buna vakti olmayan bayanlar için etkili yöntemler bulunmaktadır.

Mutfak Dolabı Temizlerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Mutfak dolabı temizliğine başlamadan önce hangi deterjanın kullanılacağına karar verilmelidir. Bu noktada krem temizleyiciler mutfak dolaplarının temizliğini derinlemesine sağlarken, bez ile arındırılmalarının zor olmasından dolayı sprey formda olan temizleyicilerin tercih edilmesi daha pratik bir mutfak temizliği sağlayacaktır. Ayrıca kullanılan temizlik bezinin de suyu iyi tutan ve iz bırakmayan özellikte, mikro fiber olmasına dikkat etmek gerekir.

Mutfak Dolabı Temizliğinin İncelikleri

Çabuk yağlanan ve kirlenen mutfak dolaplarının temizliğinde etkili deterjanların tercih edilmesi, mutfak temizliğinin büyük ölçüde çabuk bitmesini sağlayacaktır. Mutfak dolaplarını temizlerken birkaç aşamada temizliği tamamlamak da temizliğin hem uzun sürmesini hem de etkili olmasını sağlayacaktır. Bunun için süngerin yumuşak tarafı ile dolaplar deterjan yardımıyla köpürtüldükten sonra nemli bir bezle durulanmalı ve ardından kuru bir bez ile kurulanmalıdır. Bu şekilde mutfak dolapları leke kalmadan tertemiz olacaktır. Sıvı temizleyicileri tercih etmek durulama ve kurulama aşamalarının daha kolay olmasını sağlayacaktır.

En Kolay Mutfak Dolabı Nasıl Temizlenir?

Mutfak temizliği sırasında en zahmetli ve uzun süren mutfak dolaplarının temizliği, her bayanın kolay yöntem ve püf noktalarını aradığı eşyalardan biridir. Bu nedenle hem özenle silinmiş gibi görünen hem de kısa sürede temizlik için kullanılan bez ve deterjanın kaliteli olmasına dikkat etmek gerekir. Leke bırakan deterjanlar ne kadar uğraşılırsa uğraşılsın pürüzsüz bir temizlik sağlamayacaktır. Kabarmaya meyilli olan ahşap mutfak dolaplarını ise ıslak bırakmamaya dikkat etmek gerekir. Ayrıca kızartma yemekleri yapılan günlerde ocağa yakın dolaplar çok çabuk yağ tutacağı için, yemek sonrasında dolapları hemen silmeye çalışılmalıdır. Bu sayede yağlar kalıcı olmadan tek seferde temizlemek daha kolay olacaktır.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.