Mutfak Eşyalarındaki Yağlar Nasıl Temizlenir?

0

Mutfak eşyalarının temizliği resmen bir kâbustur. Çünkü her yemekten sonra yenisi oluşan yağları temizlemek saatler alır ve kimyasal temizleyicilerin içerdiği zararlı maddelerden mutfak eşyalarını arındırmak da fazlasıyla zaman ve çaba gerektirir. Bu sebeple mutfak eşyalarına yapışıp kalan yağlar için hem pratik hem de sağlıklı temizlik çözümleri gerekir. Özellikle mutfak eşyalarının temizliğinde öncelikle doğal temizleyicilerden yana olmakta fayda vardır. Zira temizlik yapalım derken kimyasallar yüzünden sağlığı tehlikeye atmak çok daha büyük zarara yol açacaktır.

Mutfak Eşyalarındaki Yağlar İçin Karbonat Ve Sirke

Mutfak eşyalarındaki yağları pratik ve sağlıklı bir şekilde temizleyebilmek için en sık kullanılan çözümlerden birisi sirke ve karbonat karışımıdır. Öncelikle bir kapta bir bardak su, iki kaşık karbonat ve yarım su bardağı sirke karıştırılır. Yağlı olan mutfak eşyası ılık su içinde bir süre yumuşatılır. Ardından bulaşık süngerini bu karışıma batırıp yağlı bölgeye sürtülür. Bu formül ile yağlardan kolay ve sağlıklı bir şekilde kurtulmak mümkün olacaktır. Mutfak dolapları nasıl temizlenir?

Yağlara İri Tuzlu Çözüm

Mutfak eşyalarındaki yağları temizlemek için yağlı eşyayı bir süre ılık suda beklettikten sonra bulaşık süngerinin üzerine bir tabaka halinde iri tuz dökülür ve iri tuzlu süngerle yağlı bölgeler ovulur. Bir süre ovduktan sonra yağlı kısım durulanır ve kalan yağlar için yeniden tuz dökülen bulaşık süngeriyle ovulur. Bu sayede yağ lekelerinin kısa sürede kaybolduğu görülür.

Mutfak Eşyalarındaki Yağların Düşmanı Limon Kabuğu

Mutfak eşyalarına yapışıp kalan yağları kolayca temizlemek için tek ihtiyaç, buzdolabında beklemekten kurumak üzere olan limonun kabuğudur. Yağlı mutfak eşyasını ılık suda yumuşattıktan sonra buzdolabında kurumuş limonu ikiye bölünür. Ardından içini çıkardıktan sonra kabuğun tersiyle yağlı bölge ovulur ve yağ tabakasından kolayca kurtulmak mümkün olur. Mutfaktaki elektrikli eşyaların temizliğiyle ilgili püf noktaları

Mutfaktaki Yağlara Limontuzu İle Savaş Açın

Mutfak eşyalarındaki yağlar için iki kaşık limontuzunu bir bardak suda kaynatıp ılıyıncaya kadar bekletmek gerekir. Ardından bulaşık süngerinin sert tarafı bu suya batırılır ve onunla yağlı bölge ovulur. Bu yöntemle yağlar yok edilir.

Mutfak Eşyalarında Oluşan İnatçı Yağ Lekeleri İçin Kimyasal Çözümler

Mutfak eşyalarını yağdan, kirden, pastan ya da kireçten kurtarmak için öncelikle doğal çözümleri uygulamak şarttır. Ancak doğal çözümlerin işe yaramadığı inatçı yağlarda; mutfak eşyaları için toz vim kullanılabilir. Yağlı bölge ıslatılıp yumuşatıldıktan sonra ıslak bulaşık süngerine vim dökülür ve yağlı alanlar ovulur. Eğer tüm bu seçeneklerle hala çıkmayan yağ kalıntıları varsa, marketlerden kolayca edinilebilen yağ çıkarıcı kimyasal temizlik ürünleri kullanılabilir. Ancak kimyasallarla yapılan temizliklerde ellerin zarar görmemesi için kesinlikle eldiven kullanılmalı, durulamanın çok iyi yapıldığından emin olunmalıdır. Her hangi bir kimyasal kalıntısı kalmamasına çok fazla özen gösterilmelidir. Mutfakta toksik olmayan temizleme yöntemleri


Paylaş.

About Author

Comments are closed.