Mutfak Kokularından Kurtulmanın 10 Kolay Yolu

0

Mutfaklarımızda birçok eşyayı ve besin maddesini bir arada kullanıyoruz ve bu eşyalar zamanla kötü kokular oluşturuyor. Bazı yemeklerin de ağzımızda bıraktığı koku, lezzetinden vazgeçmemize neden olabiliyor. En iyi 10 koku giderme tekniğini uygulayarak mutfaklarda özgürce yemek hazırlayıp yemenin keyfini çıkarmak.

  1. Sarımsak kokusuna karşı

Smelly Solutions

Diyelim ki sarımsak yediniz ve doğal olarak ağzınızın kokmasını istemiyorsunuz. O zaman birkaç yaprak maydanoz çiğnemeye ne dersiniz? Nefesiniz anında ferahlayacaktır.

  1. Portakal kabuğu

Smelly Solutions

Mutfağınızı ve evinizi kötü kokular sardığında başvurabileceğiniz bir yöntem de portakal kabuklarını soyup bu kabukları ince ince doğrayarak sıcak bir fırında ya da ocakta bir süre beklemektir.

Ya da biraz şekeri sıcak bir tavada ısıtarak hafif kahverengi karamel hale gelmesini bekleyin. Bu karamel kokusu mutfağınızdaki ve odalarınızda kötü kokuları kısa sürede def edecektir.

  1. Çöp kokusuna karşı

Smelly Solutions

Limonları küçük küçük doğrayın ve küçük gözleri olan bir tepsiye koyun; bu buzluk tepsisi olabilir. Daha sonra limonları bu küçük gözlere koyun ve üzerlerine sirke dökün, donmaya bırakın. Oluşan buzlu karışımdan her dolu çöp kutusu için birkaç adet atmanız kötü kokulardan kurtulmanız için yeterli.

  1. Balık kokusuna karşı

Smelly Solutions

Balık yediniz ya da pişirdiniz ve ellerinize kokusu sindi. Öncelikle elinizi yıkayın ve paslanmaz çelik bir mutfak gerecine ya da kabına sürtün. Koku kısa sürede kaybolacaktır.

  1. Saklama kabındaki kalıcı kokuya karşı

Smelly Solutions

Saklama kabınızda ne yaparsanız yapın çıkmayan bir koku varsa yapacağınız basit!. Bir gece sıcak suyla doldurduğunuz kovanıza birkaç çay kaşığı karbonat atarak sabaha kadar bekleyin. Sabah yıkayın ve yepyeniymiş gibi tertemiz kokan kovanızı mutfaktaki ya da balkondaki yerine koyun.

  1. Buzdolabınız için kendi spreyinizi üretin

Smelly Solutions

Bir fincan beyaz sirke, iki fincan sıcak suyu bir cam sprey  şişesine doldurun ve on damla limon çiçeği özü yağını bu şişeye ekleyin. Böylece buzdolabınızdaki kötü kokulara karşı basit ve kimyasal içermeyen doğal bir spreyiniz oldu, güvenle uygulayın.

  1. Rendedeki kokuya karşı

Smelly Solutions

Rendenizdeki kokudan kurtulmak için bir parça ekmeği rendeleyin.

  1. Kesme Tahtası

Smelly Solutions

Kesme tahtanızı sıcak sabunlu suyla yıkayıp ardından bir dilim limonu yüzeyine sürdüğünüzde yiyecek artığı kokulardan kurtulabilirsiniz.

  1. Mutfak süngeri

Smelly Solutions

Mutfak süngerinizi sıcak sabunlu ve iki çay kaşığı amonyak atılmış suda ıslatıp sabaha kadar bekletin ve kötü kokulardan kurtulun.

  1. İçme suyu şişesi

Smelly Solutions

Buzdolabınızdaki içme suyu şişenizin ağzını sürekli kapalı tutarsanız diğer yiyeceklerin kokularının ve tatlarının şişeye sinmesini engellemiş olursunuz.

 

Cumhur Özkaya


Paylaş.

About Author

Comments are closed.