Mutfak Robotu Nasıl Temizlenir?

0

Mutfakta yemek yaparken hazırlık sürecini oldukça kısaltan mutfak robotları, yiyeceklerin kolayca parçalanarak yemeklere katılmasını sağlamaktadır. Ancak bu kolaylığının yanında çok parçalı bir elektronik alet olması temizliğinin biraz zahmetli olmasına neden olmaktadır. Aslında kirli durumda olan mutfak robotu parçalarını henüz kurumadan sudan geçirmek temizliğinin çok kolay olmasını sağlayacaktır.

Mutfak Robotu Temizlerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Mutfak robotunu kullandıktan sonra temizlemeye başlamadan önce fişten çekildiğinden emin olmak gerekir. Çıkarılabilir parçalar robotun ana gövdesinden ayrıldıktan sonra, su ile temas ettirilmemesi gereken motor kısmı nemli bez ile silinerek temizlenmelidir. Bol su ile yıkanmasında sakınca olmayan paçalar ise sünger ile köpürtülerek iyice durulanarak kurumaya bırakılmalıdır.

Mutfak Robotu En Kolay Nasıl Temizlenir?

Mutfaktaki işlerinin daha kolay olması için mutfak robotu kullanmayı tercih eden bayanlar için bu kullanışlı aletin temizliğinin de kolay olması oldukça pratik olacaktır. Bu nedenle temizlikte pratik yollar arayanlar için mutfak robotu parçalarını makine de yıkamak üzere yerleştirmekte mutfak robotu temizliğinin kısa sürede bitmesini sağlayacaktır. Bir sonraki kullanım için bulaşık makinesinde yıkanma süresi uygun olanlar için sudan geçirilerek temizlenen parçaların derinlemesine temizliği için bulaşık makinesi de tercih edilebilir. Kullanım sonrasında temizlik kadar, sonrasında temiz olarak da muhafaza etmek önemlidir. Sık kullanılmayan mutfak robotları temizlendikten sonra iyice kurulanarak tozlanmayacak bir şekilde saklanmalıdır.

Mutfak Robotu Temizlemenin Püf Noktaları

Mutfak robotu temizlerken birbirinden ayrılabilen bütün parçaları ayrı ayrı olarak yıkamak temizliğin daha iyi   olmasını sağlayacaktır. Hızlı devirde doğrama yapan mutfak robotu, yiyecek artıklarının tüm parçalara ulaşmasına neden olacağı için bu şekilde temizleme yöntemi tercih edilmelidir. Sık kullanılan mutfak robotunun gövdesinin çabuk kirlenebileceği düşünülerek çeşitli krem temizleyiciler ile gövde kısım silinerek temizlenmelidir. Bu işlem kullanım sonrasından bir müddet sonra yapılırsa daha sağlıklı olacaktır. Yıkanacak olan parçalar da sebze ya da meyve gibi yağsız ve kolay temizlenebilen besinler çekildi ise sadece bulaşık sabunu ile köpürterek yıkamak yeterli gelecektir. Ancak et, fındık ya da ceviz gibi yağlı besinler çekildi ise mutlaka ikinci kez etkili bir deterjan ile yıkanmalıdır.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.