Mutfak Tüpü Nasıl Takılır? Nasıl Çıkarılır?

0

Ülkemiz genelinde doğalgaz hatları, hızlı bir şekilde büyük şehirler başta olmak üzere yurt geneline yayılmaya devam ederken henüz doğal gaz bağlantısı olmayan iller de mevcut. Tüp gazlar ise, kokusuz ve renksiz olması dolayısı ile ısınma amacının yanı sıra özellikle mutfaklarda ocak bağlantısı ile kullanılmaya devam ediyor. Değişik boyut ve şekillerde üretilen tüpler daha uzun bir süre mutfaklarda olmaya devam edecek gibi görünmekte. Her ne kadar yenilemeniz gerektiğinde hizmet sağlayan firma tarafından boş tüpünüzün çıkarılıp yenisinin takılma işlemi titizlikle gerçekleştiriliyor olsa da zaman zaman işin başa düştüğü anlarda olabilir. Bu tarz durumlarda en güvenli şekilde boş tüpünüzü çıkartıp yenisini takabilmek için bilmeniz ve uygulamanız gereken birkaç adımdan bahsetmekte yarar var.

Tüp Dedantörünün Vanasının Açılması

Tüpünüz değiştirmek için yapmanız gereken ilk adım, boşalmış tüpün vanasını açmaktır. Bu aşamayı uygulamadan önce dikkat etmeniz gereken en öneli unsur ise tüpünüzün tamamen bittiğinden emin olmak. Bu aşamayı hem güvenliğiniz hem de ekonominize katkısı olması adına mutlaka dikkatle kontrol edin. Sonrasında, modelden modele farklılık gösterebilecek olan tüp dedantörünün mandalını açmanız gereklidir. Bu mandal, genellikle üst kısımda yer alsa da bazı modellerde yan tarafta da bulunabilmektedir.

Dedantörü Yerinden Çıkarmak

Mandalını açmış olduğunuz dedantör eğer üstten takmalı bir model ise, avuç içinizle kavrayıp altındaki plastik kısımdan küçük bir kuvvet uygulayarak çıkarmanız mümkün olacaktır. Ancak yeni nesil dedantörlerin çoğunda, yandan vidalanmış yapı mevcuttur. Böyle bir seçenekle karşı karşıyaysanız, vidayı sökmek için bir tornavidaya ihtiyaç duyacaksınız. Uygun tornavida ile gevşettiğiniz vidayı yerinden çıkardıktan sonra, dedantörü tüpten rahatlıkla ayırabilirsiniz.

Eski Tüpü Bulunduğu Yerden Çıkarın

Boşalmış ve dedantörden ayrılmış olan eski tüpünüzü, yenisini yerine yerleştirebilmek adına bulunduğu yerden çıkarın. Tüplerin büyük çoğunluğu depozitolu olduğundan yeni tüpü alırken iade edebilirsiniz. Bu seçenek hem çevre bilinci hem de ekonomi açısından daha ideal olandır. Ancak tüpünüzü evde muhafaza edecekseniz, güneş almayan bir yerde konumlandırmaya özen gösterin. Bu nedenle açık balkonlar bu iş için ideal seçenekler değildir.

Yeni Tüpünüzün Güvenlik Bandını Açın

Güvenlik bandı bir diğer adı ile emniyet bandı her tüpte bulunmayabilir. Ancak güvenliğiniz açısından emniyet bandı bulunan tüpleri tercih etmeniz gerektiğini belirtmekte fayda var. Bu bantlar genellikle kesikli bir yapıda, kolayca ayrılabilen formlarda bulunur. Yine de açmakta zorlanırsanız, bir kesiciden yardım alarak bu bandı tüpünüzde çıkarabilirsiniz.

Dedantörünüzü Yeni Tüpünüze Takın

Tüpünüzün modeline göre uyguladığınız dedantör çıkarma işlemi yerine takarken de farklılık gösterebilir. Mandalı açık olan ve üstten dedantör takmalı bir modelde sadece tüpün üzerine yerleştirmeniz yeterli olsa da vidalı bir model ile karşı karşıyaysanız, dedantörü tüpe yerleştirdikten sonra vidaları tıpkı eski tüpünüzden ayırmada olduğu gibi bir tornavida yardımı ile sıkmanız gereklidir.

Tüp Dedantörünün Mandalını Kapatın

Mandallı modellerde, dedantör yerleştirildikten sonra mandalın sağlam bir şekilde kapatılması ve yerine oturup oturmadığının dikkatle kontrol edilmesi gereklidir. Güvenliğiniz için bu aşamayı özenle gerçekleştirin ve titizlikle mandalı kapattıktan sonra dedantörünüz kontrol edin. Aynı kontrol aşamasını vidalı modellerde de mutlaka uygulayın.

Yeni Tüpün Vanasını Açın

Tüm bu işlemleri başarı ile gerçekleştirdikten sonra, yeni tüpünüzün vanası açılmaya hazır hale gelir. Vanayı açın ve gazın ocağınıza gelip gelmediğini kontrol etmek amacı ile çalışmasını denetleyin. Normalde nasıl çalışıyorsa aynı şekilde ocağınızı açın ve düzgün bir şekilde yanıp yanmadığını kontrol edin.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.