Mutfakta İşinize Yarayacak 14 Pratik Bilgiler

0

İster profesyonel bir şef olun, ister ev hanımı olun herkes mutfakta pratik bilgilere ihtiyaç duyar. Akıllı “kısayollar” mutfakta harcadığımız zamanı daha kolay ve eğlenceli hale getirir. Ve ortalama bir kadının hayatının yaklaşık üç yılını mutfakta geçirdiğini düşünürsek bu bilgiler çok önemli…

Yemek pişirmek ve yıkamak, alüminyum tencerenizin içini zamanla donuk hale getirdiyse içini suyla doldurun. Bir miktar elma kabuğu ekleyin ve kaynatın. Elma kabukları alüminyumu parlatacak ve mutfağınızın harika kokmasını sağlayacak!

Sebzeleriniz solmaya başlarsa 2 bardak soğuk su ve bir çorba kaşığı sirke ile bir kabın içine atıp bir saat kadar bekletin. Sebzeler, ertesi gün kullanabilmeniz için yeniden diri hale gelecektir.

Mutfağınızda kötü koku oluşuyorsa geceleri mutfakta elma sirkesi bir kase içine koyun ve bırakın. Sabaha mutfağınızdaki tüm kötü kokunun gittiğini göreceksiniz.

Üstüste geçirdiğiniz bardakları daha sonra ayırmakta zorluk çekiyorsanız kolayı var. Üstteki bardağı buz ile doldurun ve alttaki bardağı ılık suya koyun. Alttaki cam genişleyecek ve üstteki cam büzülecek ve kolayca ayrılacaklar.

Tereyağınızı ekmek veya başka bir şey için süper yayılabilir hale getirmek için, oda sıcaklığındaki tereyağına az miktarda su ekleyerek çırpın. Bu numara sadece hafif ve yayılabilir hale getirmekle kalmaz, aynı zamanda hacim olarak genişlediğinden daha çok görünür.

Haftada bir kez ya da daha fazla, boş bulaşık makinenize bir bardak sirke ile çalıştırın. Sirkeyi üst raftaki küçük bir tabağa koyabilir veya doğrudan bulaşık makinesinin altına dökün. Bu kalan yiyecek artıklarını temizler ve taze kokmasını sağlar.

Marul ve yeşillikler, kuru bir kağıt havluyla kilitli bir çantada saklanarak buzdolabında daha uzun süre taze kalır. Kağıt havlu, fazla nemi emer ve bu da solmasını önler.

Paslanmaz çelik cihazlarınızı bir parça zeytinyağıyla çabucak parlatın. Mikrofiber bir bez üzerine biraz yağ dökün. Ve paslanmaz çeliğinizi parlatmak için kullanın.

Paslanmaz çelikten bahsederken, sarımsak, soğan veya balık gibi kalıcı yiyecek kokularından kurtulmak için paslanmaz çelik bir kap kullanabilirsiniz. Kaptaki aleti elleriniz arasında sürün ve koku kaybolur.

Muz, demet halinde bekletildiğinde daha hızlı olgunlaşır . Her bir muzu, ömrünü uzatmak için salkımdan ayırın!

Limon ve limon gibi narenciye sıkarken, onları sıkıştırarak maksimum miktarda meyve suyu elde etmenin kolay bir yoludur. Mikrodalgada 15-20 saniye bekleyin, avucunuzla birkaç kez tezgahın üzerine ovun, ardından her zamanki gibi sıkın. Daha fazla su alacaksınız.

Sos veya çorba yaparken tuzu biraz kaçırdıysanız, yemek hala kurtarılabilir! Tencereye soyulmuş bir patates ekleyin ve patates tuzu emecektir. Yemek piştikten sonra atın.

Karıştırma işleminiz sırasında kaseler tezgâh üzerinde kayma eğilimindeyse, kauçuk tabanlı yeni karıştırma kapları almaya gerek yok. Kasenizin altına hafif nemli bir mutfak havlusu koyun ve kaymaya veda edin.

Donmuş etlerin erimesi için acele ediyorsanız üzerine biraz beyaz sirke dökün. Bu, etleri yumuşatmanın yanı sıra daha hızlı çözülmesine yardımcı olacaktır.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.