Mutfakta Soğan ile Temizlenebilecek Yerler

0

Temiz ve düzenli ev ortamı herkesin isteğidir. Özellikle tertemiz mutfaklar yemek yapmayı keyifli hale getirmektedir.

En Zor Temizlenen Yer Mutfak

  • Ev temizliğinde daha az yorucu, daha temiz sonuca ulaştıran pratik yöntemler herkesin kurtarıcısıdır. Yapılan anketler göstermiştir ki ev temizliğinde en çok zorlayıcı noktalar mutfaklar ve pencerelerdir. Soğan konusunda yanlış yaptıklarınız
  • Mutfaklarda yemek yaparken oluşan ocak lekeleri ısı ile temizliği daha zor hale gelir. Kaplamaları da çok narin olan ocaklar deterjanlar ile ovulduğunda zaman içerisinde aşınabilir ve istenmeyen çizik görüntüler ortaya çıkabilir.
  • Pencereler ise özellikle yağmurlardan sonra çamurlu bir görüntü sergilerler. Bunun sebebi yağmur öncesinde pencereye yapışmış olan tozların, yağmurla birlikte çamur haline gelmesi ve pencere camlarının pervazlarında kuruyup kalmasıdır. Bu çamurlar deterjanlar ile temizlendiğinde ilk aşamada parlak bir görüntü oluşsa aşınma meydana gelir. Saklanmış kesilmiş soğan tüketilmeli mi?
  • Pervaz macunları zamanla aşınabilecek ve hoş olmayan sonuçlar ortaya çıkacaktır.

Ev Temizliğinde Püf Noktaları

  • Tüm bu yorucu aşamalarda hem temizlik süresini kısaltmak hem de zararsız temizlik yapabilmek için arayış içine girilir. Çözüm kesinlikle doğal yöntemlerdedir. Henüz deterjanlar icat edilmeden uygulanan temizlik yöntemleri en doğal ve temiz sonuçlara ulaşmanızı sağlayacaktır. Soğan suyu nasıl çıkarılır?
  • Doğal temizlik yöntemlerinin başında da soğan ile temizlik gelmektedir.

Soğan İle Temizlik

Yemeklerinize lezzet katan, salatalarınızın vazgeçilmezi olan soğanın faydaları saymakla bitmez. Ancak temizlikte sağladığı yararlar nedeniyle bu yanını daha çok seveceksiniz. Soğanı ortadan ikiye bölüp ıslak yüzeyi ile birçok yüzeyi temizleyebilirsiniz. Soğan kabuğunu değerlendirebileceğini 7 ilginç yer

Soğan ile yapabileceğiniz temizlik şekilleri;

  • Et veya sebzeleri ızgara yaptığınız yüzeyler
  • Tost makinasındaki kalıntılar
  • Ocaklarınız üzerindeki taşan yiyecek lekeleri
  • Kızartma yaptığınızda aspiratör filtrelerinde oluşan yağ lekeleri

Ayrıca soğanı pencere pervazlarında oluşmuş derin lekeleri çözüp temizlemede de kullanabilirsiniz. Soğanın temizlikten başka bir de koku alma özelliğinden faydalanarak buzdolaplarınızda oluşan kokuyu yok edebilirsiniz. Bunun için soğanı ortadan ikiye bölerek bir tas suyun içerisine koymalı ve tası ağzı açık bir şekilde kokudan şikâyet ettiğiniz buzdolabı bölmesine koymalısınız. Yarım saat ile 1 saat arasında bekledikten sonra soğanı alıp atabilirsiniz. Taze soğan uzun süre nasıl saklanır?


Paylaş.

About Author

Comments are closed.