Narenciye Kabuğu ve Suyu Nasıl Dondurulur?

0

Narenciye ürünleri her yeriyle kutlanmış meyveler gibidir. Meyve olarak tüketileceği gibi suları ve kabukları da dondurularak saklayabilir ve istediğiniz zaman çıkarıp kullanabilirsiniz. Limon da bunlardan biridir. Örneğin kestiğiniz limonun diğer yarısını hemen kullanmayacaksanız sıkıp suyunu, rendeleyip kabuklarını daha sonra kullanabilirsiniz. Peki nasıl mı saklayacaksınız?

Narenciye kabuğu rendesi dondurmak için : Narenciye kabuğu rendesini saklamanın en kolay ve sağlıklı yolu, açılır kapanır plastik torbanın içinde saklamaktır. Önce bir narenciyeyi kabuğunu rendeleyin ve kaşıkla ölçün. Böylece rendelediğiniz narenciyenin ölçüsünü bileceksiniz. Kullanmak istediğiniz tarifteki ölçü oranında kullanabilirsiniz.

Bir narenciye kabuğunu rendeledikten sonra torbaya koyarken kararmasını önlemek için içine de suyundan bir miktar koyun. Kullanmak istediğinizde donmuş halde iken içinden alın ve kalan bölümün erimesine izin vermeden yeniden dondurucuya koyun.

Narenciye suyunu dondurmak için:

Narenciye suyunu dondurmanın en kolay yolu buz kalıplarının içine suyu koymaktır. Buz kalıplarının içine koymadan önce bir narenciyeden ne kadar buz küpü olacağına dikkat edin ve bir yere not edin. Kullanmak istediğiniz zaman kaç narenciye suyu kullanacaksanız bu buz küplerinden alarak kullanın.

Buz kalıpları içinde narenciye suyunu dondurduktan sonra elde edeceğiniz küpleri ağzı kapanan plastık bir torbaya aktarın.

Dondurduğunuz narenciye suyunu ve rendelediğiniz narenciye kabuğunu en fazla 3 ay saklayabileceğinizi unutmayın.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.