Nemlendirici Olmadan Havaya Nem Katmanın 6 Yolu

0

Kış mevsiminde kuruluk cildinizi, saçınızı, solunum sisteminizi ve hatta mobilyalarınızı bile etkileyebilir! Bu, özellikle kurak veya yarı kurak iklimlerde yaşayanlar için daha büyük bir sorun. Bu yazımızda, kışın kuruluk sorunlarına bazı basit çözümleri paylaşacağız.

Kuru Hava ile İlgili Sorunlar
Evinizde merkezi ısıtma olması, sıcak tutmanın uygun bir yoludur, ancak bu durum cildinizi kurutabilir, kaşıntı, pul pul deri dökülmesi ve hatta ağrılı çatlamalara neden olabilir.

Evinizdeki Nemin Faydaları
Cildinizi nemli tutmak ve sert saç sorunlarını azaltmaktan başka, evinizdeki nemi arttırmanın birçok yararı vardır. İşte birkaç örnek:

Egzama ve sedef hastalığı gibi cilt durumlarının iyileştirilmesi
Daha az burun kanaması
Sağlıklı saçlar
Daha az horlama
Sinüs tıkanıklığından kurtulma
Daha mutlu ve daha sağlıklı ev bitkileri
Daha uzun ömürlü ahşap zeminler ve mobilyalar

Evinizde nemlendirici yoksa nasıl nemli tutabilirsiniz?

1. Çamaşırları ev içine asmak
Islak çamaşırlarınızı ev için askıya veya bir sandalyenin arkasına asın. Nemli giysileriniz buharlaştıkça havaya nem katacaktır ve kurutucuyu çalıştırmak zorunda kalmamanızdan enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz.

2. Banyo Yapın
Küvetiniz varsa banyo yaptıktan sonra suyu hemen tahliye etmeyin. Soğumasını bekleyin. Su soğuyuncaya kadar buhar evi nemlendirecektir.

3. Ocakta pişirme yapın
Fırında pişirmek havayı daha da kuruturken, ocağınızda yemek pişirmek havayı nemlendirebilir! Aynı zamanda evinizi de ısıtabilir (ya da en azından mutfak.)

4. Su Kaselerini Koyun
Bir kase veya suyla dolu bir vazo bile evinizi nemlendirmeye yardımcı olabilir. Onları güneşli bir pencere üzerinde bırakın ve buharlaşan su havaya nem ekleyecektir. Radyatörünüz varsa, üzerine suyla doldurulmuş bir kase koymak yeterli olacaktır.

5. Daha Fazla ev bitkisi alın
Hiç “terleme” duydunuz mu? Bu işlem bitkilerin yapraklarından ve gövdelerinden nemin buharlaşması ile gerçekleşir. Terleme, evinizdeki nemin artmasına yardımcı olabilir! Daha fazla nemli hava için yaşam alanlarınıza birkaç tane daha ev bitkisi ekleyin.

6. Sobayı yemek pişirmek için kullanın
Bir odun sobası varsa, ihtiyacınız olan tek şey havaya daha fazla nem eklemek için bir döküm tenceredir. İsterseniz dekoratif olanları bulabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, döküm tencereye su koymak ve sobanın üzerine yerleştirmek. Su ısınırken havayı nemlendiren buhar üretecektir!


Paylaş.

About Author

Comments are closed.