Parkeleri Temizleme Ve Parlatmanın Püf Noktaları

0

Zeminlerde parke kullanımı son 10 yıldır Türkiye’de büyük bir hızla yaygınlaştı. Parke, hem temizlenmesi kolay ve hem de sağlıklı ürünler olduğu için tercih ediliyor. Ancak parkeleri temizlerken dikkat edilmesi gereken püf noktaları vardır.

Yazımıza parke çeşitlerini anlatarak başlamak istiyoruz. Üç çeşit parke bulunmaktadır. Laminat, lamine ve ahşap parke…

Evlerimizde en çok kullandığımız parke çeşidi laminat parkedir. Hem ekonomik hem de çevreci bir malzeme olduğu için tercih sebebidir. Kağıt ve ağaç reçinesi kullanılarak yapılır. Lamine parke ise 3 kat ahşap tabakanın birbirine yapıştırılmasıyla elde edilir. Ahşaf ve masif parkeler ise ahşabın kurutulmasıyla yapılıyor. Bundan dolayı da fiyatı diğerlerine oranla daha yüksek. Ancak dayanıklılık ve kullanım süresi yine diğerlerine oranla çok daha uzundur.

Peki Parkeler nasıl temizlenir?

Parkeler güzel, ekonomik ve ısı yatılımı için çok uygundur. Ancak her zaman pırıl pırıl ve temiz görünmesini isteriz. Kadınların parke kullanımında en büyük sorunu silindikten sonra üzerinde kalan su lekeleridir. Bunun için parkeleri sildikten sonra kuru bir bezle silinmesi gerekiyor. Su lekelerinden kurtulmak için size önerimiz parke temizliğinde mutlaka mikro fiber bez kullanın. Mikro fiber bez, parkelerin üzerinde nem kalmasını önler böylece su lekelerininin kalmadığını göreceksiniz.

Peki temizliği için ne kullanabilirsiniz?

Parkeler için özel üretilmiş deterjanlardan alabilirsiniz. Ama siz kimyasal maddeler kullanmak istemiyorsanız, o zaman size önerimiz, arap sabunu (sıvı veya jel olabilir) içinde bir fincan sirke koyun. Parkelerinizi bu karışım ile silin. Pırıl pırıl olduğunu göreceksiniz. Tabi mikro fiber bez kullanmayı unutmayın.

Parke kullanımda dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri parkelerin nemli kalmamasıdır. Suyla uzun süre temas etmesi halinde parkelerden kabarmalar olacaktır. Bunun için parkelerinizin üzerine su döküldüğü zaman bekletmeden temizlemeye ve kuru kalmasına özen gösterin.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.