Parkelerinizi Korumanın 3 Basit Yolu

0

Temizliği kolay ve dayanıklı olması sebebiyle parkeler dünyanın her yerinde tercih ediliyor. Parkelerin temizliği kolay olabilir ancak dikkat edilmesi gereken noktalar var. Yazımızda bu noktaları biraraya getirdik.

Ayakkabıyla üzerinde gezmeyin
Kirli ayakkabılarla ahşap zemin üzerinde yürürken, arkasında çok miktarda kum ve kir bırakırsınız. Bu aşındırıcı parçacıklar ahşap zeminlerinizi mahvedebilir. Kirleri azaltmak için paspasları hem dış hem de iç kapılara koyun. Karlı veya yağışlı havalarda, su ve buz çözücülerin zarar görmesini önlemek için kesinlikle ayakkabıları dışarıda çıkarın.

Ahşap zemini silmeye başlamadan önce, kir ve pisliklerden bir elektrik süpürgesi veya toz paspası ile temizlediğinizden emin olun. Kirli zeminleri temizlemeden silmek zarar verir. Toz, kir ve evcil hayvan kıllarını toplamak için, zemini mikrofiber bir bezle kuru olarak silin. İlgili: Ahşap zemin kullanıyorsanız bilmeniz gereken 10 temel ipucu

Zaman zaman derinlemesine temizlik için (kir ve yağ zamanla birikecektir), ahşap zeminleri temizlemek için en iyi çözüm, bir kova suyla karıştırılmış bir bardak sirkedir. Çözeltiye temiz bir paspas batırın ve kuruyana kadar sıkın. Zemini döşeme tahtalarına doğru paspaslayın, böylece paspasta kalan su iz yapmayacaktır. Paspasladıktan sonra, kuru veya yumuşak kurulayın ve kurumaya bırakın.

Biraz yaratıcı olmak istiyorsanız… 2 bardak kaynar suya 1 çay poşeti koyun ve oda sıcaklığına gelene kadar bırakın. Çay poşetini çıkarın ve bezi sıvıya daldırın, sıkın ve zemini temizleyin. Yumuşak bir bezle kurulayın. Çaydaki tanik asit ahşabı parlatmaya yardımcı olur.

Ve son olarak…. Parke zemini temizledikten sonra, herhangi bir çizik bulursanız, işte size denemek için basit bir yöntem:

Zemin rengi bir mum boya alın ve boşluğu doldurmak için çiziklerin üstüne sürtün. Bir fön makinesi ile mum boya uygulanan bölgeyi ısıtın ve yumuşak bir bezle parlatın. İlgili: Ev yapımı ahşap koruma ve cilalama tarifleri

Bu basit ahşap temizleme ipuçlarını aklınızda bulundurun; ahşap zeminleriniz her zaman parlar .


Paylaş.

About Author

Comments are closed.