Pas Lekeleri Kıyafetlerden Nasıl Çıkar?

0

Kıyafetlerin herhangi bir şekilde lekelenmesi çoğu zaman kâbus yaşatabilmektedir. Hele bir de işyerindeyken kıyafet lekelenirse bütün gün o leke ile dolaşmak zorunda kalmak çok sinir bozucudur. Bazı lekeler için her an uygulanabilecek çözümler varken bazılarının çıkarılması uzmanlık ve özel maddeler gerektirir. İşte bu lekelerden birisi de pas lekesidir. Pas lekesi her an her yerde karşılaşılabilecek bir leke olmasına rağmen kıyafetten çıkması biraz çetrefilli bir süreçtir. Ancak tüm lekeler için olduğu gibi pas lekesi için de alternatifler mevcuttur. Halıdaki Pas Lekeleri Nasıl Çıkarılır?

Pas Lekeleri İçin Alternatif Çözüm Önerileri

Tüm lekeler için olduğu gibi pas lekeleri için de birçok deterjan markasının çeşitli ürünleri vardır. Bunlardan bazıları başarılı sonuçlar verirken, bazıları lekeyi daha da yayıp kalıcılaştırabilmektedir. Pas lekeleri için öncelikle evdeki malzemeleri kullanarak bulunabilecek çözümlere bir bakmak lazım. Pas lekesi için en pratik çözüm limondur. Evet, pas lekesinin üzerine limon sıkıp 5-10 dakika beklettikten sonra ovalamak lekenin çıkmasını sağlayacaktır. Ayrıca pas lekesinin olduğu bölgeyi öncelikle bıçağın ters tarafını kullanarak yumuşak hareketlerle hafifçe kazıyıp ardından deterjan eklenmiş bulaşık süngeriyle lekeli bölgeyi ovmak da lekeyi yok etmede etkili olacaktır.

Kıyafetteki pas lekeleri için sadece limon suyu yeterli olmadığında, limon suyunun üzerine bir tutam tuz döküp o şekilde bekletmek ve ardından hafifçe ovalamak etkili olacaktır. Daha inatçı pas lekelerinin üzerine birkaç damla amonyak damlatıp beş dakika beklettikten sonra ılık su ile yıkamak da işe yarayabilmektedir. Pas lekeleri için farklı bir seçenek olarak kuru soğan kullanılabilir. Lekenin üzerindeki fazla pası bıçağın tersiyle hafifçe kazıyıp, ortadan ikiye bölünmüş soğanın iç tarafıyla lekeli bölgeyi ovmak da lekeden kurtulmayı sağlayabilir. Tüm bu yöntemlerin işe yaramadığı durumlarda bir uzmandan yardım almak en iyisi olacaktır. Farklı lekeleri çıkarma yöntemlerini okumak için tıklayın

Pas Lekesi Çıkarma İşlemi İçin Uyarılar

Pas lekesi olan kıyafet hassas dokulu ipek, saten veya deri ise kesinlikle evde leke çıkarmaya çalışmayın. Zira kıyafete zarar verme olasılığı çok yüksektir. Böyle durumlarda pas lekesi olan kıyafeti kuru temizleyiciye göndermek çok daha akıllıca olacaktır.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.