Paslanan Bıçaklar İçin Çözüm Önerileri

0

Paslanan Bıçaklar Temizlenir Mi?

Metal araç gereçler elektrokimyasal olarak reaksiyona girdiğinde paslanma olur. Bunun nedeni aracın üzerindeki nem, oksijen ve artıkların bir araya gelmesidir. Ortaya çıkan pastan dolayı metalin rengi, esnekliği ve işlevi zarar görür. Ayrıca metal bir araç paslandıktan sonra pası yok etmek zordur, paslanmaması için önlem almak kolaydır.

Metalleri Pastan Koruma Yolları

Metali krom ya da çinko ile kaplayarak, metali düzenli aralıklarla boyayarak, koruyucu içeren yıkanabilir yağlar kullanarak, metaller için üretilmiş her türlü pası önleyen özel ambalaj sistemi uygulanarak pas oluşumu önlenebilir. Tüm bu önlemler daha çok sanayi tipi metallerin pastan korunmasına dairdir, ancak her gün evde kullanılan bıçak, kaşık gibi metallerin paslanması nasıl önlenebilir? Mutfakta kullanılan metallerde öncelikle kaliteli paslanmaz çelikten olmasına dikkat edilmelidir. Zira saf çelik paslanmaya karşı çok dirençsizdir, ancak yapım esnasında krom ile karıştırıldığında paslanmaz çelik meydana gelir. İşte bu paslanmaz çelikten üretilen metal eşyaların pas riski olmadığından ya da düşük olduğundan kullanımı sağlık açısından daha uygundur. Ancak her şeye rağmen çatal, bıçak, kaşık gibi metaller paslandıysa bundan bir kurtuluş yolu vardır illa ki. Zira paslanan bir sandalyenin pasını gidermek için yapılacak işlemlerle, mutfak eşyasının pası için yapılacak işlemler aynı olamaz.

Paslanan Mutfak Eşyalarının Çaresi Nedir?

Her markette ve temizlik eşyaları satan iş yerlerinde kolaylıkla bulunan pas sökücülerin mutfak gereçleri için kullanılmaması önemle rica edilir. Çünkü pası yerinden söküp atabilmesi için birçok kimyasalı içinde barındıran pas sökücü bir yıkamada metalin yüzeyinde çıkacak değildir. Yani işlem sonrasında ne kadar çok yıkarsak yıkayalım kalıntılar barındırabilir. Bu nedenle özellikle mutfak gereçlerindeki pası gidermek için daha doğal, bitkisel formüller kullanılmalıdır.

Pası gidermenin en kolay, doğal ve etkili yöntemlerinde birisi soğandır. Evet, bir soğanı ikiye bölüp üzerine biraz pudra şekeri serptikten sonra paslı metal yüzeye sürtüldüğünde pasın yavaş yavaş yok olduğu görülecektir. Ayrıca paslı yüzeye birkaç damla kola dökülerek beklenmesi ardından o bölgenin bulaşık süngeriyle ovulması da pasın kaybolmasını sağlayacaktır.

Pası gidermenin bir diğer pratik yolu ise limon suyudur. Limonu bir bardağa sıktıktan sonra bıçağı, limon suyunun içinde birkaç dakika bekletin. Limondaki asit pasın çıkmasını sağlayacak.

 


Paylaş.

About Author

Comments are closed.