Portakal Kabuğunu Atmamak İçin 5 Güzel Neden

0

Portakalın kabuğunu atmayıp faydalı şekillerde değerlendirebilirsiniz.

1. Bulaşık makinesindeki kokuları ve kireçlenmeyi gidermek için portakal kabuğu kullanabilirsiniz. Bunun için çatal-kaşık bölümü içine 2-3 küçük parça portakal kabuğu koymanız yeterli olacaktır.

2. Portakal kabuğu ile doğal bir koku elde edebilirsiniz. Kalorifer ya da soba üzerine koyacağınız portakal kabuğu ısındıktan sonra mis gibi bir koku yayacaktır.

3. Romantik ve hoş kokan bir ortam yaratmak içinde portakal kabuklarını kullanabilirsiniz. Bunun için ise tarçın, portakal kabuğu ve karanfil karışımını tavada kokusu çıkana kadar kavurunuz. Bu karışımı şık bir tabağa alarak evinizin salonuna getiriniz ve mumların üzerine yerleştiriniz. Etrafa mis gibi kokular yayacaktır.

4. Cildi temizlemede de portakal kabuğu etkili olacaktır. Rendelenmiş biraz portakal kabuğu ve biraz toz şekeri karıştırıp boyun bölgenize sürüp masaj yapınız ve daha sonra ılık su yardımıyla durulayınca cildinizin ferahladığını hissedeceksiniz.

5. Portakal kabukları reçel yapımında da kullanabilirsiniz. Portakal kabukları dilimlenip haşlanır. Suyu süzülen kabuklar kase ile ölçülür ve kabukların 1,5 misli kadar şeker, az su ile karıştırılıp kaynatılır. Sonra haşlanmış kabuklar da eklenir. Koyulaştıktan sonra 1 – 2 portakalın suyu ve de az miktarda limon tuzu katarak karıştırılır, 5 veya 10 dakika sonra ateşten alınır.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.