Pratik Çözümlerin Olmazsa Olmazı Sirkenin 10 Faklı Şekilde Kullanımı

0

Özellikle orta yaş ve üzerindekiler, takvim yapraklarının arkasındaki pratik bilgiler kısmına aşinadır. Bu bilgilerin neredeyse tamamına yakınında ise bir şekilde sirke geçer. Peki market raflarında yüzüne neredeyse bakılmayan sirke gerçekten bu kadar mucizevi bir ürün mü? Yoksa bu iş bilmez bir editörün aklına gelen her türlü soruna sirke ile çözüm bulma çabası mıydı? Merak ettik ve araştırdık.

Sonuç; sirkenin çözüm olamadığı şeyleri yazmak çok daha kolay olabilirdi. Ama biz yine de en ilginç 10 tanesini sizler için listeleyelim istedik.

1-Sebze ve Meyveleri Temizlemek için

Sebze ve meyveleri temizlemek için sadece su ile durulamak yeterli olmayabiliyor. Pek tabi deterjan kullanmak da sağlık açısından oldukça zararlı. Bunun için 4 litre suyun içine, 4 yemek kaşığı elma sirkesi koyup meyve ve sebzeleri önce bu suyun içerisinde yıkıyoruz, sonra normal su ile duruluyoruz.

2-Eldeki Soğan, Sarımsak ve Balık Kokusunu Gidermek için

Yemek yaparken ele sinen kötü kokuları önlemek için; yemek hazırlamaya başlamadan önce ellerimizi saf sirke ile biraz ovuyoruz ve balıkları temizlemeye ya da soğanları doğramaya öyle başlıyoruz.

3-Yumurta Haşlarken

Yumurta haşladığımız suya litre başına 2 yemek kaşığı sirke koyuyoruz. Böylece hem yumurtalarımız kaynar suda çatlamıyor, hem de çok kolay soyuluyor.

4-Evdeki Kötü Kokudan Rahatsız Olunca

Sigara, balık ya da yanmış bir yemek yüzünden eve sinen kokuyu gidermek için; ağzı açık ufak kapların yarısından biraz fazlasını sirke ile doldurup kokunun sindiği odalara koyuyoruz. Birkaç gün içinde tüm koku yok oluyor.

5-Kepek Sorunu için

Saçımızda kepek sorunu varsa, her duş sonrasında durulama suyuna bir miktar elma sirkesi ekliyoruz ve saçlarımızı bu suyla duruluyoruz. Birkaç kullanım sonrasında hem kepek sorunumuz azalıyor, hem de saçlarımız parlaklık kazanıyor.

6-Zayıflamak için

Diyet yaparken bir bardak su içerisine 1 kahve kaşığı bal ve 1,5  kahve kaşığı elma sirkesi koyup her gün bir kere içiyoruz. Böylece çok daha hızlı şekilde kilo verebiliyoruz.

7-Sivilce ve Lekelerden Kurtulmak için

Su ile seyreltilmiş elma sirkesi ile yüzümüzü bir pamuk yardımı ile temizliyoruz ve su ile duruluyoruz. Hem var olan lekelerden kurtulmaya başlıyoruz, hem de yeni lekelerin önüne geçiyoruz.

8-Bulaşık Makinesinde

Bulaşık makinemiz bulaşıkları sürekli lekeli olarak çıkarıyorsa parlatıcı yerine bir çay bardağı sirke koyuyoruz. Böylece hem zararlı kimyasallardan, hem de lekelerden kurtuluyoruz.

9-Mutfak Tezgahını Temizlerken

Mutfak tezgahını temizlerken geride kalan kimyasallardan korunmak için deterjan yerine sirke tercih ediyoruz. Bunun için bir litre suya 2 bardak sirke katıyoruz ve hem çok güçlü, hem de doğal bir temizleyici elde etmiş oluyoruz. Temizlik bittiğinde ise su ile durulamayı unutmuyoruz tabi.

10- Kireç Tutmuş Çaydanlık ya da Isıtıcıları Temizlemek için

Kireç tutan çaydanlık ve su ısıtıcılarımızı temizlemek için içlerine bir miktar sirke koyup kaynatmaya başlıyoruz. Böylece hem kireçlerden hem de kireç sökücülerin kanserojen etkilerinden kurtulmuş oluyoruz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.