Profesyonellerden En İyi Temizlik Tüyoları

0

Evde temizlik yaparken kullandığınız küçük ipuçları vardır. Çoğu ya aileden ya da arkadaşlardan edinilmiş bilgilerdir. Bu yazıda profesyonel olarak temizlik yapanlardan birkaç temizlik tüyosu daha öğrenebilirsiniz.

1. Paslanmaz çelik eşyalara yağ
Paslanmaz çelik mutfak eşyaları, temiz olduklarında harika görünürler. Paslanmaz çelik eşyalarınızın tertemiz ve parlak olmasını istiyorsanız, kağıt havluya bir damla yağ koyun. Zeytinyağı, bebek yağı veya elinizde ne tür bir yağ varsa kullanabilirsiniz. Yağlı kağıt havluyu paslanmaz çelik yüzeyleri silmek için kullanın. Sonra temiz başka bir kağıt havluyla tekrar silin.

2. Lekeli çamaşırlara beyaz tebeşir
Giysiniz yağ lekesi olduğunda, hemen bir beyaz tebeşir alın ve lekenin üzerine sürün. Bu, tereyağı, sos, zeytinyağı ve diğer yağlı maddeler nedeniyle oluşan yağ lekeleri üzerinde etkilidir. Elinizde bir tebeşir yoksa, mısır nişastası veya talk pudrasını da kullanabilirsiniz. Lekenin üzerine serpiştirin ve yıkamadan önce 10 dakika bekletin.

3. Elektrik süpürgesi ile temizlik
Elektrik süpürgenizi evi süpürürken doğru kullanıyor musunuz? Genelde elektrik süpürgesi ileri-geri hareketlerle ya da ileri doğru sürülerek kullanılır. Oysa ki, elektrik süpürgesini kendinize doğru çektiğinizde en fazla kir ve tozu toplayabilirsiniz. Bu özellikle halı üzerinde daha etkilidir.

4. Pencerelerde mısır nişastası
Bir bardak su, bir bardak sirke ve bir çay kaşığı mısır nişastasını karıştırın ve pencerelerinizi temizlemek için bunu kullanın. Mısır nişastası, hafif bir aşındırıcı olarak işlev görecek ve pencerelerinizdeki kirler daha kolay bir şekilde gevşeyecektir.

5. Kirece karşı beyaz sirke
Musluk gibi yerlerden kireci temizlemede beyaz sirke harikadır. Bir bezi beyaz sirkeye batırın ve bezi kireçli alanlara sürün. 15 dakika bekletin ve sonra temiz bir bezle temizleyin. Ayrıca, duş perdesini yıkarken çamaşır makinesine bir bardak sirke ekleyin.

6. Tuvalet fırçasını kurutma
Tuvalet fırçasını kullandıktan sonra ıslak halde yerine koymak, su birikmesine, kokuya ve bakterilerin daha hızlı üremesi için ortam yaratır. Tuvalet fırçasını kullandıktan sonra, fırça kısmı klozet içinde, sapı dışarıda kalacak şekilde klozet çanağı ile oturağı arasına yerleştirin. Kuruduktan sonra yerine koyabilirsiniz.

7. Kokmuş kıyafetler
Ayakkabı gibi her kullanımdan sonra yıkanamayacak spor malzemelerinin kokmasını önlemek için, onları bir torbaya doldurun ve buzluğa koyun. Soğuk, kokuya neden olan bakterileri öldürür.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.