Sarımsağın 10 Harika Faydası

0

Bilim adamları sarımsağı “doğa mucizesi” olarak nitelendiriyorlar. Sarımsağın faydaları saymakla bitirilemiyor ve yeni araştırmalar bu mucize bitkinin yeni faydalarını ortaya çıkarıyor. Peki sarımsak nasıl tüketilirse daha faydalı olur?

1- Bir parça ezilmiş sarımsak, yüzünüzde çıkan uçuğun çok hızlı şekilde şişliğinin azalmasını sağlar ve ağrısını da dindirir.

2- Günlük olarak bol şekilde sarımsak tüketirseniz vücudunuzdaki yağ depolanması azalacaktır bu da kilo almanızı önleyecektir.

3-Sarımsak kaşıntılı mantar hastalıklarına da faydalıdır. Ilık suyun içerisine ezilmiş sarımsağı ekleyin ve ayağınızı bir müddet içinde bekletin. Sarımsak aynı zamanda sedef hastalığını da hafifletebilen bir özelliğe sahiptir.

4- Sarımsak her gün yenilirse bağışıklık sistemi güçlenecek ve soğuk algınlığından korunmada oldukça etkili olacaktır.

5- Sarımsak en iyi bitki koruyucudur. Bunun için sarımsak ve mineral yağ kabuğu kullanıp doğal bir tarım ilacı üretebilir ve bitkilerinizi koruyabilirsiniz.

6-  Sarımsak sayesinde elinizde oluşan kıymığı rahatlıkla çıkartabilirsiniz. Kıymığın üzerine bir dilim sarımsağı yerleştirmeniz ve parmağı bandajla sarmanız yeterli olacaktır.

7- Sarımsakla cam çatlaklarını yok edebilirsiniz. Bunun için bir diş sarımsağı ezip camdaki çatlak üzerine sürüp fazlalığı silmeniz yeterlidir. Sarımsak en iyi doğal yapıştırıcıdır.

8-Sarımsak saç problemlerinizi en iyi şekilde giderebilir. Ezilen bir diş sarımsağı saç derinize sürüp saçınıza masaj yapabilirsiniz.

9- Sarımsak kanser riskini de azaltıyor. Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emel Alphan, sarımsağın, çiğnenerek yenildiği takdirde kanser olma riskini azalttığını belirtmiştir.

10- Sarımsak’ın yutarak değil, çiğneyerek tüketilmesinin daha faydalı olduğu yine bilimsel araştırmalar sonucunda ortaya çıkan bir sonuçtur.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.