Sarımsak Ezici Nasıl Temizlenir?

0

Sarımsağın ezilmesinde yardımcı olan sarımsak eziciler, bayanların temizliği ile başı dertte olduğu bir alettir. Ezicinin her bir gözüne kaçmış olan sarımsak parçalarının temizlenmesi ve bir sonraki kullanım için kokusundan arındırılmış bir şekilde temizlenebilmesi kolay ve sağlıklı bir sarımsak ezici kullanımı için oldukça önemlidir. Bol su ile uzun uğraş gerektirerek yıkanabilen bu aleti, diş fırçası ile yıkamak en uygun yöntemlerden biridir. Kullanılmamış bir diş fırçası yardımı ile ezilen parçaların çıktığı gözenekler fırçalanarak temizlenebilir.

Sarımsak Ezici Temizlemenin Kolay Yolları

Birçok yemeğin vazgeçilmezlerinden biri olan sarımsak, ezici aletlerle çok kolay bir şekilde ezilerek yemeklere katılmaktadır. Ancak temizliği noktasında takılan bayanlar için pratik yöntemler, sarımsak ezici kullanmayı daha kullanışlı hale getirecektir. Öncelikle her kullanım sonrasında mutlaka sudan geçirilmesi gereken sarımsak eziciler, kurumadan temizlendiğinde tam anlamıyla temizlendiğinden emin olunabilir. Aksi halde kuruyan sarımsak parçaları küçük bir mutfak aletinin temizliği için uzun süre uğraşmayı gerektirecektir.

Sarımsak Ezici En Pratik Nasıl Temizlenir?

Parçaları çıkabilen sarımsak ezicilerin temizliği büyük ve parçalanmayanlara göre daha kolaydır. Çıkabilen parçalar kolaylıkla bol suda yıkanabileceği için sünger ile köpürterek yıkanabilir. Ayrıca gözeneklerde kalan parçaları su ile arındırmakta güçlük çekenler hafifçe eziciyi lavabonun kenarına vurarak sarımsak parçalarının temizlenmesini sağlayabilirler. Ardından bulaşık deterjanı ile yıkamak daha kolay ve zahmetsiz olacaktır.

Sarımsak Ezici Temizlemenin Püf Noktaları

Sarımsak ezici aletleri kullandıktan sonra tertemiz haline geri getirmek için su dolu bir kabın içinde bir süre bekletmek temizliğinin son derece kolay olmasını sağlayacaktır. Suyun içinde bekledikten sonra büyük olasılıkla sarımsak parçaları suyun içinde kalmış olacak ve geriye bir tek bulaşık deterjanı ile yıkamak kalacaktır. Çok fazla çeşitte ve modelde olan sarımsak eziciler arasından kolay temizlenebilen özellikte olanları tercih etmek de temizliğin pratik olmasını sağlayacaktır. Sarımsak kokusunun tüm bulaşıklara geçmesini önlemek için bulaşık makinesinde bu tür aletleri yıkamamak gerekir. Zaten bekletmeden suyun altına tutulduğunda henüz yeni olan lekeler su ile birlikte akıp gidecektir.

 


Paylaş.

About Author

Comments are closed.