Sarma Sarma Makineleri Kullanışlı mı?

0

Bilim her geçen gün gelişirken insanların hayatlarını kolaylaştıracak icatlar birbiri ardına piyasaya sürülmektedir. Yumurta haşlama makinesi, yoğurt yapma makinesi, kahve makinesi, ekmek yapma makinesi, sarma sarma makinesi gibi burada adı sayılamayacak kadar çok çeşitli makineler insanların konforu ve pratik yaşamı için sunulmaktadır. Bu makinelerden bazıları çok kullanışlı olup kısa bir sürede yaygınlaşırken bazıları fazla rağbet görmeyip bilim çöplüğüne gitmektedir. İşte akıbeti henüz tam olarak belli olmayan makinelerden birisi de sarma sarma makinesidir. Ancak sarma sarma ülkemizde bir seremoni şeklinde, tüm aile bireyleri ya da komşularla beraber yapılan bir iş olduğundan makinelerin yaygınlaşması biraz uzun sürebilir.

Sarma Sarma Makineleri Nasıl Kullanılır?

Sarma sarma makinelerinin ince, orta ve kalın sarma için üç kademeli olarak ayarlanabilen yaylı sistemleri vardır. Öncelikle hangi ebatlarda sarma sarılmak isteniyorsa o kademe ayarlanır. Ardından makinenin zeminine sıvıyağ ya da zeytinyağı sürülür. Makinenin alçak tarafı kullanana bakacak şekilde düz bir zemine yerleştirilir. Ardından yaprak makinenin eğimli olan yüzeyinin alt kısmına yerleştirilir. Yaprak makinenin dip kısmına parmak yardımıyla iyice oturtulur ve yaprağın kenarları dışta bırakılır. İnce sarma sarmak isteniyorsa bir tatlı kaşığı, orta ise yarım yemek kaşığı, kalın ise bir yemek kaşığı malzeme yaprağın içine yerleştirilir. Sonra oynar mekanizmalı kol ileri itilerek sarma sarılır. İşte işlem bu kadar basittir. Bu işlem seri halde yapıldığında hepsi aynı boyutlarda yüzlerce sarma sarılabilir. Sarma sarma makinesini kullanırken dikkat edilecek en temel husus malzemeyi makinenin ayarına göre koymaya dikkat etmektir. Yani ince, orta ya da kalın sarma ayarında ne kadar malzeme kullanılacağına dair kullanım ifadelerine uyulmalıdır. Aksi halde yaprak yırtılacaktır.

Sarma Sarma Makineleri Ne Kadar Kullanışlıdır?

İlk başlarda makineyi kullanmak zor ya da meşakkatli gelebilir. Ancak bir süre kullanıldıktan sonra daha seri bir şekilde sarma sarılabilecektir. Bu makinenin en güzel tarafı sarmaların hepsinin aynı boyutlarda olabilmesi ve sarmalarda patlama ya da şişme olmadan bir tencere sarma elde edilebilmesidir. Ev hanımları ve sarma sarma konusunda uzmanlaşmış, hız kazanmış kişiler çok fazla tercih etmeseler de sarma sarmaya yeni başlayanlar ve sarmanın boyutları konusunda fazla titiz olanlar kesinlikle sarma sarma makinesini kullanmalılar. Sarma Sarma Makinesi Başka Hangi Yemeklerin Yapımında Kullanılabilir?

Sarma sarma makineleri yaprak, pazı, lahana sarma işleminde kullanılabildiği gibi sigara böreği sarma, Tekirdağ köftesi ve mercimek köftesi yapımında da kullanılabilmektedir. Yani sarma sarma dışındaki işlerde de gayet başarılı sonuçlar alınır.

Sarma Sarma Makinesi Nasıl Temizlenir?

Sarma sarma işlemi bittikten sonra sabunlu bez ile ardından durulanmış bez ile makine iyice silinir ve sonrasında kurulanır. Makine tamamen kurumadan asla kaldırılmaz. Sarma sarma makinesi asla bulaşık makinesinde yıkanmamalıdır.

 


Paylaş.

About Author

Comments are closed.