Sebze Ve Meyvelerin Tazeliğini Korumak İçin Yapılması Gerekenler

0

Sebze ve meyveleriniz çabucak bozuluyor mu ? O zaman sebze ve meyvelerinizisaklarken yaptığınız hatalar var demektir. Eğer sebzelerinizi ve meyvelerinizi gereken şekilde muhafaza etmezseniz çöpe atmak zorunda kalırsınız .

Yapmanız gerekenler oldukça basit kurallar,sadece biraz özenli olup vakit ayırmakyeterli olacaktır. İşte madde madde yapılması gerekenler;

Buzdolabınızın ayarını mevsimlere göre ayarlamalısınız yazın daha soğuk kışın ise ayarını düşürmelisiniz.

Buzdolabınızı her zaman temiz tutmalısınız.

Sebze ve meyveleri yıkarsarız bozulma sürecini hızlandırırsınız, bu yüzden yıkamadan ıslaksa mutlaka bir bezle kurutup saklamalısınız.

Poşetlerinden çıkartıp ayrı ayrı dizmelisiniz.

Öncelikle dolabınızda bulunan sebze ve meyveleriniz arasında eğer çürümüş bir malzeme varsa onu atmalısınız , çürümüş malzeme sağlam olanlarıda çürütebilir.

Domateslerinizi sebzelikte tek sıra halinde dizmelisiniz ve kök kısımları yukarı gelicek şekilde olmalıdır .

Yeşillikleriniz eğer ıslaksa çok çabuk bozulur . Dolaba koymadan önce salata kurutucunuzda çevirip kurutmalısınızve kağıt havluya sıkıca sarmalısınız veya ağzı kapalı bir cam kavanozda da saklayabilirsiniz.

Karpuz ve kavunlarınızı ikiye bölüp çekirdeklerini çıkartmadan poşete sarıp günlerce bozulmadan saklayabilirsiniz.

Soğan ve patateslerinizi aynı yerde saklamamalısınız . Yoksa patatesleriniz çabuk filizlenecek,soğanlarınızda çürüyecektir.

Çilek , üzüm , şeftali gibi çabuk ezilebilecek meyvelerinizi poşette saklamak yapılan en büyük hatalardan biri olacaktır. Bu tür meyveleri cam tabaklarda veya borcamlardaağızları açık şekilde saklamalısınız .

Küçük püf noktalarına dikkat ederek aldığınız ürünleri çürümeden taze taze tüketebilir ve israfı engelleyerek paranızın cebinizde kalmasını sağlayabilirsiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.