Stor Perdeler Nasıl Takılır? Nasıl Çıkarılır?

0

Tül perdelerin yerini son yıllarda büyük ölçüde alan stor perdeler, ev dekorasyonu için önemli unsurlardan biridir. Kullanımının pratik olması ve şık duruşları ile pek çok ev sahibinin tercihi stor perdelerden yana olmaktadır. Stor perdelerin mekanizmaya sahip olmaları, takılıp çıkarılırken zahmetli gibi durmasına neden olmaktadır. Bu konuda hassas olan ve sık sık stor perdesini temizlemek isteyenler için stor perdelerin nasıl takılıp çıkarıldığı önemli ayrıntılardan biridir. İlk montaj sırasında korniş üzerine takılan ve korniş üzerine küçük aparatlar geçirilen stor perde, aslında herkesin yapabileceği kolaylıktadır.

Stor Perde Takarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Stor perde takılacağı yerin özelliklerine göre montajı yapılabilen perde çeşitleridir. Kornişe montajı gerçekleştirilen stor perde, montajı en rahat olan yöntemdir. Çivi ile direkt olarak duvara monte edilen stor perde ise oldukça uğraştırıcı bir yöntemdir. Ancak genellikle stor perde alınan yerleri montaj içinde gerekli aparatları temin ettiği için, montaj yapılacak yerde, kornişin olması, yaklaşık 10 dakikada stor perdenin takılmasını sağlayacaktır. Stor perdenin korniş üzerinde durmasını sağlayacak olan aparatların vida yardımıyla kornişe takılmasının ardından, eşit hizada stor perdenin tırnaklı aparatlara geçirilmesi, stor erde takmanın oldukça kolay olduğunu gösterecektir.

Stor Perde Nasıl Çıkarılır?

Ev temizlerken, perde temizliği atlanmaması gereken bir unsurdur. Bu nedenle şık bir pencere dekorasyonu için tercih edilen stor perdeler temizliğe engel değildir. Ya da taşınırken çıkarılması gereken stor perdelerin kolaylıkla çıkıyor olması da stor perde modellerinin tercih edilme sebepleri arasında yer almaktadır. Stor perde montajının son aşaması olan perde mekanizmasının klemenslere takılma aşaması, çıkarırken işe oradan başlanmasını gerekmektedir. Stor perdenin çıkarılırken dengeli tutulabilmesi için merdiven yardımıyla stor perdeyi rahatça tutabilecek kadar çıkmak gerekir. Mekanizmayı tutan aparatın bir tarafına bastırıldığında stor perdenin çıktığı görülecektir. Perdenin boyutuna göre aparat sayısı değişmektedir. Buna göre kaç adet aparat var ise, hepsinden stor perde çıkarılır ve temizlendikten sonra tekrardan yerine takılır.

Stor Perde Çıkarırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Stor perde çıkarmak kolay bir işlem olmasına karşın oluşabilecek kazalara karşı dikkatli davranılması gereken bir iştir. Çıkarılması için stor perde ile aynı hizaya gelmek için kullanılan merdivenin sağlam olması ve çıkaracak olan kişinin de merdivenlere sağlam basması gerekir. Mekanizmasına sarılı bir şekilde çıkarılması gereken stor perde, bu hali ile oldukça ağır olmaktadır. Tüm aparatlardan çıkarıldıktan sonra birden stor perdenin dengeli bir şekilde tutulması gerekir. Aksi halde en ufak bir dengesizlik stor perde ile birlikte merdivenden aşağıya düşülmesine neden olabilir. İlk kez takılıp çıkarıldığında zor gelen stor perde, sık sık temizlemek için çıkarıp takanlar için el alışkanlığının kazanılmasını sağlar ve daha dikkatli şekilde takılıp çıkarılabilir.

Stor Perde Duvara Nasıl Takılır?

Genellikle tavanda takılı duran kornişlere montajı yapılan stor perdeler, perde türüne ve ihtiyaca göre duvara da montaj yapılabilmektedir. Duvara stor perde montajı için gerekli aparatların ve matkabın olması, stor perdenin kolayca duvara monte edilmesini sağlayacaktır. Stor perde öncesinde duvara eşit şekilde takılan aparatlar yardımıyla, kornişe gerek kalmadan duvara stor perde takılmaktadır. Mutfak camları için ideal olan duvara stor perde montajı, salon ve oturma odalarında şıklık açısından kornişe takılmaktadır. Duvara takılan aparatların eşit aralıklarla takılması, stor perde takıldıktan sonra da görüneceği için önemli bir detaydır. Özensiz takılan stor perde göze hoş gelmeyen bir görüntüde kullanılmasına neden olacaktır.


Share.

About Author

Comments are closed.