Süet Ayakkabılar Nasıl Temizlenir?

0

Özellikle kış aylarında fazlasıyla kullanılan bir ayakkabı türü olan süet ayakkabılar, şıklığı ile göz doldurmasına rağmen temizliği ile göz korkutmaktadır. Deri veya suni deri ayakkabılar gibi bez yardımıyla kolayca silinmiyor olması bu ayakkabıları kullanırken tereddüde düşülmesine sebep olmaktadır.

Süet ayakkabı temizleme yöntemleri:

Uygun fiyatlı olması ve kumaşa benzer yapısı ile tercih edilen süet ayakkabıları temizlemek zor olarak bilindiğinden dolayı bazen beğenilen bir ayakkabının tercih edilmemesine bile sebep olmaktadır. Oysa doğru yöntemler kullanıldıktan sonra süet ayakkabıyı temizlemek de diğer ayakkabıları temizlemek kadar kolaydır.

Süet ayakkabıyı temizlerken öncelikle dikkat edilmesi gereken şey, ayakkabının ıslak olmamasıdır. Eğer yağmurda veya sulu bir ortamda giyilmesinden dolayı ıslak olan süet ayakkabıda leke kalması istenmiyor ise, öncelikle içerisine gazete kâğıdı veya kâğıt havlu sıkıştırarak ayakkabının oda sıcaklığında ve güneş görmeden kuruması sağlanmalıdır.

Süet ayakkabının tamamen kuruması sağlandıktan sonra ilk olarak kurumuş olan kirleri ayakkabıdan arındırmak için süet fırçası kullanılarak ayakkabı yavaşça fırçalanmalıdır. Fırçalama işlemi tamamlandıktan sonra eğer ayakkabı üzerinde hala leke mevcut ise süet silgisi kullanılarak lekeler silinmeli ve en son koruyucu sprey kullanılarak ayakkabının temizliği sonlandırılmalıdır.

Süet ayakkabının derisinde meydana gelecek yıpranmalardan ve sık kullanımdan dolayı dönem dönem döküntüler ve yapışmalar meydana gelmektedir. Bu deformasyona çözüm olmak ve ayakkabı yüzeyinde tüyleri kabartıp ayakkabıyı eski görünümüne geri döndürmek için, ayakkabı su buharına tutulmalıdır. Bu su buharı ayakkabının nemlenmesine sebep olacak ve bu sayede deforme görüntüsü giderilmiş olacaktır.

Süet deriye hasar vermeyecek şekilde bulunan fırça ile yapılan temizleme işleminde en çok dikkat edilmesi gereken nokta ise fırçalamanın hep aynı yöne doğru yapılması gerekliliğidir.

Ayakkabı üzerindeki lekeleri fırça veya süet silgisi ile temizlerken ayakkabı fazla bastırılmamalıdır. Fazla bastırıldığı takdirde leke çıksa dahi yüzey üzerinde renk değişimi görülmesi muhtemeldir.

Tüm bu işlemler bittikten sonra ayakkabıyı daha uzun süreli ve daha temiz kullanabilmek için mutlaka koruyucu sprey sıkılması gerekmektedir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.