Sütün Kaynarken Taşmaması İçin Ne Yapmalı?

6

Süt, insan sağlığı için bir o kadar sağlıklı fakat oldukça tehlikeli bir maddedir. Doğal süt içmek sağlık için oldukça önemlidir. Fakat günümüzde açıkta satılan sütler sağlık koşullarına uymadığında tehlikeli olabiliyor. Uzmanlar özellikle çocuklar için pastörize süt kullanımını önermiyor. Bunun için köylerde birçok aile süt satıcılığı işiyle uğraşmaktadır. Çiğ süt kullanıyorsanız sütün kaynatılması gerektiğini biliyorsunuz. Pastörize sütler için böyle bir durum söz konusu değildir. Çiğ süt alırken sağlık koşullarına uygun ortamda satılmasına dikkat edin.

 • Pastörize Süt Tüketirken Dikkat Edin

Sadece çiğ sütü kaynatın! Pastörize sütü açıldıktan sonra 2 gün içinde tüketin. Süt oldukça hızlı bozulan bir içecektir. Bu nedenle saklama koşullarına dikkat edin. Pastörize sütü asla kaynatmayın! Bu durum besin değerlerinde kayıplara yol açar. Pastörize süt alırken buzdolabına koymayan marketlerden almamaya dikkat edin.

 • Sütün Taşmasını Önlemek İçin

Süt kaynatırken taşması kadınların hiç istemediği bir durumdur. Temizlik açısından hoşa gitmeyen bu durumda dikkat edilmeli, süt taşmaması için önlem almak gerekmektedir. Süt kaynattığınız tencerenin içerisine bir çay bardağı veya porselen bir kâse koyarak sütün taşmasını önleyin. Süt kaynarken tencerenin üzerine koyacağınız tahta kaşık da sütün taşmasını engelleyecektir. Ocağın saat alarmını kurarak doğru zamanda kapatırsanız süt taşmayacaktır.

sutun-tasmamasi-icin

 • Kaynayan Süt Neden Taşar?

Sütün çoğunluğu su olsa da yağ, protein, laktoz ve bazı mineraller içermektedir. Sütün içerisinde olan yağ kütleleri kaynama noktasına yaklaştıkça yukarı doğru çıkarlar. Bu da sıcak sütün üzerinde bir tabaka oluşturur. Isınan sütün çoğunluğunda bulunan su buharı kabarcıklarının yukarı çıkmasını bu tabaka engeller. Sayıları ısındıkça artan bu su buharı kabarcıkları tabakayı bir süre sonra itmeyi başarır. Bu da taşmaya yol açar. Süt kaynatırken karıştırarak tabaka oluşumunu engelleyerek taşma önlenebilir.


Paylaş.

About Author

6 Comments

 1. Çağla Samancı on

  Süt taşmaması için en etkili yöntem, ortasına daire biçiminde bir cam koymaktır. Bunu eskiden sırf bu iş için satarlardı. Tahta kaşık ise ancak bir süre etkili. Sonra mutlaka taşıyor.

  • Hayat Kolay on

   Çok teşekkürler yorumunuz için Çağla Hanım. Yazımızı okuyanlar sizin yorumunuzdan da faydalanacaklardır.

 2. Kasik tasirdi. Cami tencerenin dibine mi koycaz. Cam kase gibi mi

  • Hayat Kolay on

   Çok fazla bekleyince taşmış olabilir. Evet cam kaseyi tencerenin dibine – ortasına koyacaksınız. Yorumunuz için teşekkürler.

 3. ali soydaş on

  Sütü çok güvendiğim ve bildiğim yakınımdan alıyor ve soran herkese pratik kaynatma ve mayalama yolunu öğretiyorum. Sütü 2,5 veya 5 litre olarak alıyor ve cam kaplara (cam saklama kapları veya kavanozlar) bölerek mayalıyorum. Böylece sırası gelmeyen kaptaki yoğurt bozulmadığı için ömrü uzun oluyor.
  Taşmaması için ise kaynatma tenceresini içine bir çay tabağını (cam veya metal olabilir.) ters olarak koyuyorum. Yani, çay tabağının dibi yukarı bakıyor. Süt kabarmaya başlayınca alın kısığa, tv karşısında keyfinize bakın!…