Tavuğu Sirke veya Limon Suyu İle Yıkamanız İçin 3 Neden

0

Çiğ tavuk yıkanmalı mı yıkanmamalı mı? Son günlerde çiğ tavuğun yıkanmaması gerektiği görüşü ağırlık kazanmış durumda. Bu yazıda tavuğu nasıl ve neden yıkamanız gerektiğine dair 3 neden bulabilirsiniz.

1. Tavuğa lezzet eklemek ve mikropları öldürmek için limon suyu veya sirke gibi hafif bir asidik ürün kullanabilirsiniz.

Pişirmeden önce, tavuk ve balıkları yıkamak için limon suyu, veya sirke kullanmak, bazı ülke mutfaklarında yaygın bir uygulamadır.

Ayrıca, tavuktaki herhangi bir kötü kokuyu gidermek için de bu yöntem kullanılmaktadır. Örneğin, süpermarket dondurucularından tavuklara koku sinebilir. Bu yöntemle bu kokuları giderebilirsiniz.

2. Tavuğun yenilebilir olduğunu test edebilirsiniz.

Yeni aldığınız ya da dondurucuda beklettiğiniz tavuğun yenilebilir olup olmadığını test etmek için, sirke veya limon suyu kullanabilirsiniz.

Tavuğu sirke ve limon suyu ile yıkamanıza rağmen hala koku geliyorsa, tavuk yemeniz için uygun değildir.

3. Tavuğu yumuşatmak için sirke veya limon suyu kullanabilirsiniz.

Bazı ülkelerde tavuk etini yumuşatmak için sirke ve limon suyu kullanırlar. Özellikle doğal ortamlarda yetişen tavukları kısa sürede pişirmek çok zordur. Sirke ve limon suyu, tavuk etini yumuşatır, pişirme süresini kısaltır ve tavuğu hemen tüketmeyip buzdolabında saklayacaksanız, saklama süresini de uzatır. Ancak, tavuğu saklayacaksanız, sirke ve limon suyu ile yıkadıktan sonra iyice temiz su ile durulayın. Çünkü tavuğun derisinin sertleşmesine neden olabilirler.

Tüm bunları göz önüne alarak, tavuğu yıkayabilir ya da yıkamadan tüketebilirsiniz. Tercih sizin!


Paylaş.

About Author

Comments are closed.