Temizliğe Nasıl ve Nereden Başlamalı?

0

Zaman zaman harekete geçip hem evimizde hem de kendi bünyemizde bir temizliğe girişip, üzerimizdeki ölü toprağını atmamız ve iyi bir temizlik yapmamız gerekiyor.

Peki nereden ve nasıl mı başlayacağız bu temizliğe?

Ufak Çaplı Bir Plan Yapıyoruz

Temizliğe nerelerden başlanacak, hangi perdeler, koltuklar ya da halılar yıkanacak kısa bir fikir ediniyoruz ve almamız gereken temizlik malzemeleri varsa önceden alıyoruz.

Müziğin Sesini Açıyoruz

Büyük gün geldi ve artık gerçekle yüzleşme vakti. Ama bu temizlik kısa sürmeyecek ve hareketli müzikler en güzel motivasyon kaynağı.

Kalabalığı Atabiliriz

Perdeler, halılar, yorganlar ve hatta yataklar da dahil olmak üzere yıkanmak için temizlik firmalarına teslim edilebilir. Hem ağır işten kurtulmak hem de derinlemesine temizlik sağlamak için tercih edilebilir.

Kazaya Yer Yok

İlk önce kırılıp-dökülebilecek şeyleri bir araya toplayıp güvenli bir alan sağlıyoruz.

Salondan Başlayabiliriz

Mutfak ve banyo temizlik esnasında tekrar kullanılacağı için temizliğe salondan başlayabiliriz. Perdeler ve halılarımız zaten gitti. Bu noktadan sonra en büyük yardımcınız, elektrik süpürgesi! Yerler, duvarlar, pencereler ve köşe bucak dip temizliği yaptıktan sonra geriye sadece mobilyalar kaldı. Bunları kendimiz temizleyebileceğimiz gibi yerinde temizlik yapan firmalardan da yardım alabiliriz.

Temizlik bittiyse salonun kapısını kapatıyoruz ki tekrar toz almasın.

Diğer Odalar Daha Kolay

Salonda yaptığımız gibi tek tek odaları geçiyoruz. Yatak, halı, yorgan ve perdeler gittiği için işimiz oldukça kolay. Ancak altını silmek için çekmeniz gereken dolap vs ağır eşyalar varsa önceden bunları bir şekilde yardım alıp çekmemizde yarar var.

Elbise Dolaplarını ve Çekmeceleri Es Geçmiyoruz

Dolapların ve çekmecelerin içi biz fark etmesek de normalden çok daha fazla toz barındırıyor. Bu yüzden elbiseleri komple indirip, dolapların içine girişmek önemli.

Zorlu Mücadele Mutfakta

En inatçı lekelerle mücadele için hazırsak mutfağa girebiliriz. Önce yüksek dolapların içerisinden başlıyoruz, sonra da alttaki dolaplara.

Bütün bunlar bittiyse bahar temizliği de artık neredeyse bitti sayılır. Tezgahın üzerini de temizledikten sonra varsa bulaşık makinesi ve fırını da çekip dip köşe bir temizlik yapıp mutfağın kapısını kapatabiliriz.

Antre ve Banyo/Tuvalet ile Son Nokta

Antreyi de temizledikten sonra son durağımız olan banyoda alıyoruz bu sefer soluğu. Ancak bu sefer komple duvarlarla birlikte bir temizlik yapacağız. Özellikle tuvaletin olduğu banyolarda duvarları kesinlikle ve kesinlikle ihmal etmeyin.

Evden Sonra İş Yerine de Ufak Dokunuşlar Yapılabilir

İş yerinde de küçücük bir masa ile sınırlı bir alanda bile çalışıyor olmak, bu temizliği yapmamak için bir bahane değil. Belki masanızı temizledikten sonra koyacağınız bir çiçek, yeter de artar bile.

Evimiz/İş Yerimiz Mis Gibi, Sıra Kendi Üzerimizdeki Ölü Toprağını Atmakta

Bahar temizliği sadece bunlardan ibaret değil tabii ki de. Kış boyu artan hareketsizlik ve kilolarla birlikte toksinler de vücudumuzda çok daha rahat yer ediyor. Bunun için hem fazla kilolardan hem de toksinlerden temizleyeceğiz vücudumuzu. Daha az yemek için dikkat etmeye başladıysak, dikkat edeceğimiz birkaç şey daha var;

* Uyku düzenine dikkat etmek

* Lifli sebze ve meyveleri daha çok yemeye başlamak.

* Bol su içmek

* Bol proteinli yemekleri tercih etmek

Bunlardan başka belki spora başlamak, yoga yapmak, bisiklete binmeye başlamak ya da sahil boyu yürüyüşler yapmak da bedenimiz gibi ruhumuzu da yenileyeme yardımcı olacaktır.


Share.

About Author

Comments are closed.