Temizlik İçin Cadı Fındığı Yağının 5 Kullanımı

0

Cadı fındığı (Witch Hazel) yağı, güzellik ve sağlık için çok fazla kullanılan bir yağdır. Cadı fındığı yağını, bunların dışında evinizin temizliği için de kullanabileceğinizi biliyor muydunuz?

Doğal ev temizliği için, sirke, kartil sabunu ve karbonat en fazla kullanım alanı olan ve kullanılan ürünlerdir. Bunlara bir de cadı fındığı yağını ekleyebilirsiniz.

1. Hassas yüzeyleri temizleyin
Mermer, granit gibi her türlü temizlik ürününü kullanamayacağınız hassas tüzeyler için cadı fındığı idealdir. Temizleyeceğiniz yüzeye biraz cadı fındığı yağı püskürtün ve mikrofiber bir bezle silin.

Her yeni temizlik ürününü kullanmaya başlamadan önce küçük, göze çarpmayan bir yerde test etmek her zaman iyi bir fikirdir, unutmayın!

2. Evcil hayvan lekelerini temizleyin
Evde kedi veya köpek besliyorsanız, istenmeyen bir yerde leke ve koku oluşması kaçınılmazdır. Bu gibi durumlarda, önce kağıt havlu ile kirlenen alandaki fazlalıkları alın. Ardından cadı fındığı ile hazırlayabileceğiniz bir spreyi yüzeye püskürtün. Bu hem lekelerin kolay temizlenmesini hem de kokunun gitmesini sağlayacaktır.

3. Halıları temizleyin
Özellikle açık renkli halıları temiz tutmak çok zordur. Bu tür halıları temizlemek için cadı fındığı yağını, club soda (asitli su) ile karıştırın ve halılarınızı bu karışımla silin.

Renk bozulma olasılığını kontrol etmek için her zaman küçük, göze çarpmayan bir halı parçasında test edin.

4. Kokuları yok edin
Uçucu yağları kokulardan kurtulmak için kullanabilirsiniz. Ancak onları havaya püskürtemezsiniz. O nedenle bir sprey şişesinde cadı fındığı yağı ile, birkaç damla karanfil veya okaliptüs yağını karıştırın. İyice karıştırın ve havaya, koku tutabilen koltuklara ya da perdelere püskürtün.

5. Takıları temizleyin
Takılarınız kararmaya başlasıyda cadı fındığı ile onları tekrar parlatabilirsiniz. Bir pamuğa biraz cadı fındığı yağı dökün ve takılarınızı silerek temizleyin.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.