Temizlik Malzemeleri Nasıl Temizlenir?

0

Kendinizin ve ailenizin sağlığı için temizlik yapıyorsunuz. Temizliğin ardından kullandığınız malzemeleri temizliyor musunuz? peki doğru temizliyor musunuz? Bu yazımızda temizlikte kullandığınız malzemeleri nasıl temizlemeniz gerektiğini ele aldık.

Fırçalar
Her kullanımdan sonra yiyecek veya kir parçacıklarını temizlemek için fırçaları iyice durulayın. Temizlemek için fırçaları ıslatmayın; Bunu yapmak, kılları zayıflatabilir veya yerinden çıkarabilir. Kötü kokmasını ve küflenmesini önlemek için, fırçaları saklamadan önce hava ile kurumasını sağlayın. Kılların çözülmesini önlemek için kılları yukarı ya da bir kancadan asarak kurutun.

Süpürge
Süpürgenin şeklini korumak için, bir duvara asın veya baş aşağı saklayın. Kıllar yayılırsa, 30 saniye boyunca ılık suda daldırın. Ardından, etrafına bir lastik bant sarın ve süpürgeyi bir ya da iki gün boyunca asın.

Tüy Silgi
Bir tüy silgiyi toz almak için seçtiyseniz, genel kullanım ve bakım aynıdır. Tüy silgiyi dışarıya silkeleyin, tozu iyice çıkarmak için bezi hafifçe vurun.

Pamuklu Bezler
Pamuklu bezler için klasik beyaz havluları kullanın. Birkaç kez kullanıldıktan sonra makine ile yıkayın ve kurutun.

Parlatma Bezi
Gümüş veya diğer metallerin parlatılması için düz pamuktan daha yumuşak olan işlenmemiş yüzde 100 pamuklu pazen seçin. Makinede yıkayın ve kurutun. Kullandıktan sonra çamaşır sepetinde koymadan önce bir raf üzerinde kurumaya bırakın. Yumuşatıcı kullanmayın, bunlar emiciliği azaltır ve bir kalıntı bırakabilir.

Sünger
Onları dezenfekte etmek için süngerleri mikrodalgaya koymak kötü bir fikirdir. Bakteriyi öldürebilir ama alev almasına neden olabilir. Kullandıktan sonra iyice durulayın ve sıkın ve açık havada iyice kuruması için hava dolaşımının olduğu bir yere koyun. Ayrıca süngerleri her iki haftada bir değiştirin.

Paspas
Bir paspasın kusursuz bir şekilde temiz tutulması şarttır. Temiz tutulmaması halinde ekşi bir kokuya neden olabilir. Zemini yıkadıktan sonra, paspası iyice temiz, sıcak (kaynamayan) bir kovada yıkayın. Eğer paspas kolayca sökülebilirse temiz suyun altında yıkayın. Mikropların yayılmasını önlemek için, mutfak lavabosunda temizlik için kullanılan paspas veya diğer aletleri kesinlikle yıkamayın.

Elektrik süpürgesi
Temizlemeden önce elektrik süpürgesini fişten çekildiğinden emin olun. Ayda bir kez muhafaza, hortum ve diğer bölümlerdeki kirleri silmek için nemli bir bez ve yumuşak bir deterjan kullanın. Her kullanımdan sonra, makineyi çıkarmadan önce halı / zemin eklentisini aralık başlığı veya hortumla vakumlayın. Torbaları haftada bir kez veya gerektiğinde sık sık değiştirin.

Çamaşır makinesi
Haftada bir kez, makinenin dışını yumuşak bulaşık deterjanı ve suyla nemlendirilmiş bir bezle silin; Düz su ile durulayın ve kurulayın. Makinenin içini nemli bırakmayın. Deterjan bölümlerindeki sabun kalıntılarını gidermek için yıkayın veya nemli bir bez kullanın.

Giysileriniz gerektiği kadar temiz olmadığını düşünüyorsanız makinenin derinlemesine temizlenme zamanı gelmiştir. Deterjanla kısa bir sıcak yıkama döngüsü yapın, ardından su ile durulayın. Makine son derece kirliyse veya dezenfektasyon gerektiriyorsa, bl fincan ağartıcı ve 1 çorba kaşığı toz çamaşır deterjanı ekleyin, yıkayıcıyı ılık suyla doldurun ve birkaç dakika boyunca makinede bekletin. Daha sonra kir veya çamaşır suyu izlerini gidermek için birkaç kez su ile boşaltın ve durulayın.

Bulaşık makinesi
Haftada bir kez, bulaşık konulan bölümü yumuşak, hafifçe nemlendirilmiş bir bezle temizleyin ve iyice kurulayın. Paslanmaz çelik ticari paslanmaz çelik sprey ile temizlenebilir. Kontrol panelini nemlendirilmiş bir bezle silin.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.